• 2196
  • 618 مرتبه
  • شنبه 18 دی 1400

عوامل موثر در قیمت برج خنک کننده

عوامل موثر در قیمت برج خنک کننده

لیست قیمت برج خنک کننده :

در این مقاله با جدولی مشخص ظرفیت های برج خنک کننده و ابعاد آن را به همراه قیمت برج خنک کن برای شما محیا شده است. ظرفیت و راندمان کولینگ تاور ارتباط مستقیم با ابعاد و نوع پکینگ بکارفته در برج خنک کننده دارد. البته نحوه پاشش آب و میزان هوادهی نیز بطور مستقیم در راندمان کولینگ تاور می تواند موثر باشد، با درک اهمیت قطعات بکار رفته در کولینگ تاور می توان این موضوع را در مورد قیمت کولینگ تاور نیز بسط داد و عنوان کرد که قیمت این دستگاه ارتباط مستقیم به متریال و کیفیت لوازم بکار رفته در ساخت کولینگ تاور دارد.
اولین مورد در برآور قیمت برج خنک کننده متریال بکار رفته در ساخت بدنه و استراکچر اصلی می باشد ،که بطور معمول جنس فایبر گلاس و گالوانیزه در این قسمت بکار می رود.
مورد بعدی که در قیمت برج خنک کننده اهمیت دارد شکل ظاهری و هندسه دستگاه می باشد. این دستگاه به دو صورت کلی طراحی و تولید می شود. برج خنک کننده مخروطی ( گرد یا مدور) و برج خنک کننده مکعبی که در این بین با توجه به مراحل ساخت و سختی مونتاژ می توان گفت قیمت برج خنک کننده مدور بالاتر از نوع مکعبی می باشد.
علاوه بر این دو مورد ، ظرفیت کولینگ تاور نیز بی شک در قیمت گذاری برج خنک کن موثر است. طبیعتا هرچه ظرفیت دستگاه بالاتر برود قیمت نیز افزایش خواهد یافت. باید بدانید که موارد بالا چند مورد اصلی بود که عنوان شد و برای پی بردن به عوامل دیگر که در قیمت برج خنک کننده تاثیر می گذارند باید به نوع متریال و مواد اولیه ( رزین و الیاف مصرفی)، کیفیت مواد بکار رفته، قدرت و برند الکتروموتور ، سیستم انتقال قدرت ( مستقیم، فولی تسمه یا گیربکس)، نوع جریان برج ( مدار باز یا مدار بسته) ، آپشن های بکار رفته در آماده سازی دستگاه وغیره توجه نمود، تا بتوان تشخیص داد قیمت برج خنک کننده معقولانه برآورد شده یا اینکه فقط کلیات مد نظر قرار گرفته است. در عین حال نگران نباشید ما با توجه به تمامی موارد بالا لیست قیمتی از کولینگ تاور تهیه کرده ایم که می تواند به کمک شما بیاید.
در زیر لیست قیمت برج خنک کننده مدار باز و ابعاد آن را در ظرفیتهای 20 تن تبرید تا 700تن تبرید ملاحظه می فرمایید. با توجه به نوسانات بازار جهت اطلاع از قیمت دقیق کولینگ تاور با کارشناسان فروش شرکت آذین تهویه تماس بگیرید.


در ادامه مقاله مواردی که در قیمت برج خنک کننده می تواند تاثیر گذار باشد را بررسی خواهیم کرد و به آپشن های که در صورت استفاده می تواند موجب بالا رفتن کیفیت و قیمت کولینگ تاور شود اشار می نماییم.
1-استفاده از گیربکس در سیستم کاهش دور و انتقال قدرت موتور به پروانه : باید بدانید که در اکثر برج های خنک کننده تا ظرفیت 80 تن تبرید برای اتصال موتور به پروانه برج خنک کن از سیستم دایرکت درایو یا کوبل مستقیم  (Direct coupling) استفاده می شود و در ظرفیت های بالاتر از انتقال قدرت بصورت غیر مستقیم و فولی تسمه استفاده می گردد. در مواردی که از طرف مشتری در خواست شود ، بجای کاهش دور فولی و تسمه از گیربکس می توان استفاده نمود. گیربکس های با کیفیت که معمولا محصول کشورهای مانند آلمان و ایتالیا   (varvel-SEW)می باشند، دارای قیمت نسبتا بالای هستند. همین مورد می تواند یکی از عوامل افزایش قیمت در برج خنک کننده باشد.


2-استفاده از اینورتر برای کنترل دور پروانه : برای استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف برق می توان از تکنولوژی اینورتر (Variable Frequency Drive – VFD) در قسمت الکتریکال و موتور پروانه برج خنک کننده استفاده نمود. شاید در ابتدا هزینه ای بیشتر برای خرید برج خنک کننده صورت گیرد ولی در طول زمان با کاهش مصرف برق عملا هزینه انجام شده بازگشت خواهد داشت و شما در کنار آن از سیستم بهینه استفاده خواهید نمود. از درایو یا همان اینورتور علاوه بر برج خنک کننده در دیگر تجهیزات تهویه مطبوع مانند چیلر ، هواساز ، فن های دمنده هوا ،  اگزاست فن سانتریفیوژ و... نیز استفاده می شود.
3-استفاده از پروانه های کم صدا و مقاوم در برابر خوردگی و ضربات فزیکی : نوع پروانه و متریال مورد استفاده در ساخت پروانه برج خنک کننده نیز در قیمت این دستگاه موثر است. معمولا از سه نوع پروانه با جنس های پلی آمید ، فایبر گلاس و آلومینیم در ساخت فن کولینگ تاوراستفاده می گردد. در این بین پروانه های پلی آمید از قیمت کمتری برخوردار هستند و پروانه های آلومینیمی نسبتا قیمت بالاتری از دو مدل دیگر دارند. البته هر کدام از این نوع پروانه ها در جای خود کارآیی خوبی دارند و میتوان در برج های خنک کننده در ظرفیت های مختلف آز آنها بهره برد.


4-استفاده از سیستم آنتی فریز هوشمند در قسمت تشتک برج خنک کن : برای جلوگیری از یخ زدن آب در فصول سرد سال در قسمت حوضچه یا تشت کولینگ تاور می توان از هیترهای اتومات استفاده نمود تا در صورت پایین آمدن دمای آب از حدی معین ، هیتر شروع به کار کند و مانع از کاهش بیش از حد دما و یخ زدن آب شود. هیتر برج خنک کننده فرمان خود را از ترموستات و تابلو برق دستگاه دریافت می کند. استفاده از هیتر به عنوان یک آپشن محسوب می شود که در قیمت برج خنک کن اثر میگذارد.
5-قطعات و سیستم های کنترلی در کولینگ تاور : معمولا از فلوتر و قطعات مکانیکی استفاده می شود که درصورت استفاده از کنترلر سطح آب و شیر برقی برای تامین آب جبرانی و... باعث افزایش قیمت می شود.
6- نوع الیاف و رزین مورد استفاده درساخت بدنه برج خنک کننده ، متریال بکار رفته در پکینگ ها ، آهن کشی و ساپورت ها ( گالوانیزه یا استیل )  و موارد دیگر نیز به نوبه خود در قیمت کولینگ تارو تاثیر گذار هستند.
یکی از نکاتی که برای خریدارن برج خنک کننده  و کارفرمایان می تواند اطمینان لازم را بوجود آورد. بازدید از کارگاه تولید برج خنک کن و خط تولید آن شرکت می باشد. شما می تواند بعد از دریافت پیش فاکتورمالی و مشخصات فنی دستگاه ، زمانی را با فروشند هماهنگ کنید و در محل کارخانه ساخت برج خنک کننده حاضر شوید تا مراحل ساخت و نوع متریال بکاررفته در تولید کولینگ تاور را بازدید نماید تا از بابت کیفیت کاملا مطمن شوید.