جدیدترین ها
پرفروش ترین ها
پربازدیدترین ها

نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده (Cooling tower nozzle) که به آب پخش کن یا اسپرینکلر هد نیز شهرت دارند قطعه ای پلاستیکی یا فلزی می باشد که نقش اسپری آب در برج خنک کن و یا سیستم های تهویه مطبوع ایفاء می کند. شما می توانید نازل برج خنک کننده و نازل های تهویه مطبوع را در مدلهای مماسی، محوری یا چرخشی (دوار) انتخاب کنید. این قطعات در برج خنک کننده، واحدهای انتقال حرارت و جرم، واحدهای تبرید، اتاق های آبیاری استفاده می شوند.
در برج خنک کننده مکعبی از انواع نازل اسپری پاش که به تعداد مشخص بر روی لوله های داخلی برج قرار می گیرند استفاده می شود. در برج خنک کننده مدور، آب ورودی توسط یک لوله اصلی که در مرکز دستگاه قرار دارد وارد قطعه ای بنام آب پخش کن (sprinkler head) می شود و از طریق لوله های متصل به آب پخش کن برج خنک کننده، که دارای تعداد زیادی سوراخ ریز هستند بر روی سطح پکینگ های برج خنک کننده توزیع میگردد.

مدلهای دیگر کالا:
۰ تومان
۰ تومان
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • نقش نازل برج خنک کننده چیست؟

  نازل آب پاش در حقیقت از قطعات اصلی برج خنک کننده می باشد که وظیفه توزیع آب، به طور منظم بر روی پکینگ های برج خنک کن را به عهده دارد. در واقع جریان آب ورودی به برج خنک کننده توسط فشار پمپ و شبکه پایپینگ به سمت نازلها می رود و با توجه به نوع نازل بر روی سطوح پرکن داخلی پاشش می شود. نحوه پاشش آب و یکنواختی توزیع آب نازل ها رابطه مستقیم با عملکرد بهینه دستگاه دارد، سایز مناسب نازل برج خنک کننده ، تقسیم بندی و جانمای صحیح افشانک ها درون کولینگ تاور می تواند به توزیع آب در تمام قسمت های پکینگ مدیا کمک نماید و همین امر موجب کارکرد درست دستگاه میشود. به همین علت سرویس و نگهداری، رسوب زدایی و تعویض به موقع نازل ها بسیار اهمیت دارد. در واقع نازل یا آب پخش کن مرکز اصلی توزیع و ریزش آب محسوب می گردد و به صورت اتصال رزوه ای در سیستم پاشش آب نصب می گردد. به علت همین نحوه اتصال این قطعه کاربردی در کولینگ تاور خیلی زود دچار رسوب و گرفتگی در قسمت های خروجی و ورودی می شود. و باید بطور منظم بازدید و سرویس شوند.

  نازل برج خنک کننده

  اهمیت رسوب زدایی نازل برج خنک کننده :

   به خاطر اهمیت این قطعه باید هرچه سریع تر نسبت به رفع اشکال این قطعه و رسوب زدایی آن اقدام لازم را انجام داد. در صورت سهل انگاری در نگهداری نازل های آب پخش کن به مرور گرفتگی باعث فشار زیادی بر روی پمپ های سیر کولاتور می شود. البته به خاطر استفاده از متریال پلی پروپیلن در ساخت افشانک های برج خنک کننده یا همان نازل کولینگ تاور به راحتی می توان با یک یا دو مرحله اسید شویی رسوب های موجود در این قسمت را از بین برد و عملکرد نازل ها را به حالت عادی و مطلوب خود برگرداند. 

  عملکرد انواع نازل های برج خنک کننده:

  نازل های مماسی گریز از مرکز را می توان بر روی یک شاخه یا یک حلقه لاستیکی با روش سریع نصب کرد که در برابر گرفتگی بسیار مقاوم است و یک جت اسپری ریز گسترده می دهد. از نظر ساختاری، نازل مماسی از یک بدنه، یک پلاگین قابل جابجایی و مهر و موم تشکیل شده اند. 
  نازل های چرخان در برج خنک کننده حتی با جریان متراکم مایع حاوی ناخالصی و املاح و رسوبات به خوبی مقابله می کنند، دیسک متحرک، در حال چرخش، جهت سیال را با پراکندگی یکنواخت تغییر داده و به طور مساوی قطرات آب یا سیال را در سراسر برج خنک کننده یا محفظه های خنک کننده  پراکنده می کند.
  نازل برج خنک کننده با بازتابنده دیسکی، اتومایزرهای ساده و قابل اعتمادی هستند که از یک بدنه و تعدادی دیسک در طبقات مختلف تشکیل شده اند. سیالی که از هر دیسک متوالی عبور می‌کند، یک پراکندگی به‌طور فزاینده‌ای را تشکیل می‌دهد. بسته به سرعت جریان، این نازل ها مجهز به 1-4 دیسک بازتابنده هستند. برای دریافت اطلاعات فنی دقیق برای نازل برج خنک کننده (انژکتورهای آب) ارائه شده در بالا، لطفا از طریق تلفن یا ایمیل با کارشناسان فنی شرکت آذین تهویه تماس بگیرید.

  عملکرد نازل برج خنک کن

  دسته بندی انواع نازل برج خنک کننده 

  دستگاه توزیع آب عنصر اصلی در انواع برج خنک کننده تبخیری (مرطوب)است که عملکرد کارآمد برج را تعیین می کند. دستیابی به نرخ بالا بدون انتخاب نازل های مناسب  غیرممکن است. وظیفه اصلی آنها اطمینان از توزیع یکنواخت آب بر روی سطوح انتقال حرارت بدون ایجاد موانع ملموس برای عبور جریان آب است. نازل کولینگ تاور نباید موجب عبور جریان بالای آب در برج گردد بلکه باید تلاش کند تا جریان یکنواختی  با شعاع مشخص از 1.5 تا 2 متر ایجاد کند و آب را به قطراتی تبدیل کند که قطر آنها نباید بیش از 2-3 میلی متر باشد. همچنین متذکر می شویم که هر نازل فشار اسمی خاص خود را دارد که به توزیع صحیح و یکنواخت آب کمک می کند. 

  انواع نازل با توجه به نوع عملکرد کاری :

  1-نازل مهپاش : همانطور که از نام این نوع نازل مشخص می باشد آب خروجی از این افشانک بصورت ذرات ریز و مه غلیظ می باشد که بیشتر در ایرواشر و کندانسور ها کاربرد دارد.
  2-نازل قطره ای برج خنک کننده (cooling tower dropper nozzle): این نوع از آب پاش ها آب ورودی را به قطرات ریز تبدیل کرده و بر سطح پکینگ برج خنک کننده می پاشد زاویه پاشش 30 تا 60 سانتی متری دارند و نازل های چپقی،حلزونی، خورشیدی و فانوسی در این دسته قرار میگیرند.
  3-نازل اکو اسپری : مدل اسپری پاش(Cooling Tower Spray Nozzle) که نازل های مربع پاش 2H و بالتیمور در این دسته قرار می گیرند از نمونه های پر مصرف در سیستم توزیع آب انواع برج خنک کننده هستند. زاویه پاشش این نوع از افشانک ها 60تا100 سانتریمتر می باشد که راندمان بالای نیز دارند.

  انواع نازل برج خنک کننده به لحاظ نحوه پاشش:

  1-نازل مربع پاش : قطرات خروجی از دهانه این نازل بصورت شکلی مربع بر روی پکینگ ها پاشیده می شود.
  2-نازل دایره پاش : در این نوع نازل ها آب پاششی بصورت دوار از دهانه خروجی به بیرون هدایت می گردد.

  انواع نازل برج خنک کن به لحاظ ساختار :

  1-آب پاش ثابت : بطور کلی این افشانک ها مجهز به یک روتور (پره) جهت ایجاد جریان گردشی در آب و توزیع آن می باشند.
  2-آب پاش چرخشی : این نوع از نازلها در برج های خنک کننده گرد مورد استفاده قرار می گیرند که بنام آب پخش کن کولینگ تاور معروف هستند.
  با توجه به ابعاد برج خنک کننده، انتخاب نازل برای دستیابی به بزرگترین منطقه پوشش موثر ضروری است. استفاده از نازل های مماس در برج خنک کننده برای استفاده در تاسیسات مقطعی کوچک با بهره وری پایین صحیح تر است، در حالی که عملکرد نازل های فلر یا آبشاری برای برج های خنک کننده بزرگ مناسب است.
  در گذشته نازلها بیشتر از چدن یا فلزات غیرآهنی ساخته می شدند، اما به مرور زمان این قطعات بسیار گران شدند و از این رو زمینه ظهور آب پاش های پلاستیکی ایجاد گردید و نازل های ارزان تر و بادوام تر، ساخته شده از پلی اتیلن با چگالی کم جایگزین آنها شدند که بسیار بادوام بوده و در معرض خوردگی نیستند و بر خلاف فلزات، سطح ناصافی کمتری دارند.
  اما افزون بر طبقه بندی نازل های بر اساس عملکرد با توجه به نوع کاربری و مدل برج خنک کننده، انواع مختلفی از نازل ها در این دستگاه مورد استفاده قرار میگیرند که هرکدام در جای خود دارای خصوصیاتی منحصر به فرد هستند. درکل نازل برج خنک کننده یا همان دوش آب پاش از نظر میزان پاشش آب درهر نازل، فشار مورد نیاز، کارکرد مناسب دمای کاری ، زاویه پاشش و نوع پاشش آب دارای انواع گوناگونی می باشد. این قطعه از کولینگ تاور علاوه بر موارد بالا به لحاظ سایز اتصال، نوع اتصال و جنس بدنه و قطعات نیز قابل دسته بندی می باشد. که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

  انواع نازل برج خنک کننده

  نازل های پر استفاده در برج خنک کننده :

  1-نازل برج خنک کننده مربع پاش: نازل برج خنک کننده مربع پاش دک اسپری که از جمله نازل های ضد رسوب است از جنس PP  پلی پروپیلن با شعاع پاشش 80 سانتی متری می باشد که مناسب برای استفاده در برج های مکعبی است. در داخل این قطعه یک توربولاتور برای ایجاد تلاطم در آب و هدایت به خروجی تعبیه شده است. سایز اتصال این نوع نازل برج خنک کننده2- ½ 2و3 اینچ است که اسپری بصورت عمودی زیر لوله به وسیله بست مخصوص کمری به لوله افقی متصل می شود. نازل برج خنک کننده مربع پاش  2H با نام نازل ضد رسوب نیز معروف است.
  2-نازل برج خنک کننده مدل بالتیمورBaltimore Nozzle) ): نازل برج خنک کننده با لتیمور از جنس PP و یا ABS تولید می شود. و دارای سایز اتصال ½ یا ¾ اینچ می باشد. اتصال نازل برج خنک کننده مدل بالتیمور به دونوع فشاری و رزوه ای می باشد.
  3-نازل چپقی(Thread pipe Nozzle)  : یکی از پر کاربرد ترین انواع نازل و افشانک های کولینگ تاور نوع چپقی می باشد که در دو جنس ABS و PP تولید می شود. اتصال این نوع نازل برج خنک کننده به دو صورت فشاری یا رزوه ای باشد. دراین نوع از افشانک های برج خنک کننده سایز اتصال ½ اینچ تا یک اینچ می باشد. در واقع نازل برج خنک کننده چپقی از نوع تحت فشار می باشد به این خاطر که اگر فشار سیال یا همان آب ورودی به آن کم باشد عملکرد مناسبی نخواهد داشت. بهتر است بدانید که شعاع پاشش آب در افشانک چپقی از 20 تا 45 سانتی متر می باشد.
  عملکرد نازل چپقی برج خنک کننده به این شکل می باشد که آب پس از ورود به نازل با توجه به زاویه آب ورودی به قسمت چپقی در داخل نازل دوران کرده و از محل خروجی بصورت پاششی دایره ای خارج می گردد. از دوش آب چپقی می توان جهت اسپری کردن آب جهت سیستم های رطوبت زنی مانند ایرواشر نیز استفاده کرد البته با این تفاوت که محل خروجی آب دارای قطر کمتر می باشد و جنس نازل چپقی کمی مقاوم تر  ( استیل، آلومینیوم و ... ) می باشد .
  4-نازل برج خنک کننده مرحله ای(SPN): نازل برج خنک کننده مرحله ای یکی دیگر از انواع نازل ها می باشد که بصورت ثقلی از نوع کم فشار بوده  که می بایست بصورت عمودی زیر لوله افقی نصب شود و از این رو به آن نازل مرحله ای می گویند. آب درطی مراحل مختلف از درون نازل بصورت پاششی از آن خارج می شود. شعاع پاشش این نوع نازل کولینگ تاور بین 50 تا 100 سانتی متر متغییر می باشد. نازل های مرحله ای بصورت مخروط مارپیچی هستند که آب را با زاویه 120 درجه بر روی سطح پکینگ مدیا پاشش می کنند. در حال حاضر ما قادر به تولید این نوع نازلها در انواع 4 مرحله ای و 3 مرحله ای می باشیم.
  5-نازل برج خنک کننده پروانه ای(Flower Type Spray Nozzle): آب پاش برج خنک کننده نوع پروانه ای نیز بصورت ثقلی و دایره پاش عمل می نمایند که در بازار به نام نازل برج خنک کن طرح مارلی نیز معروف می باشند. مهمترین کاربرد این نوع نازل در برج خنک کننده  کراس فلو می باشد. در نازل پروانه ای کولینگ واتر، آب پس از ورود به این نازل بروی سطح پروانه ای شکل ریخته و پخش می شود. نازل برج خنک کننده پروانه ای، عمودی در بخش زیرین  لوله اصلی نصب می گردد.
  6-نازل برج خنک کننده مارلی : این نوع از نازل های برج خنک کننده جزوء جدیدترین نازل های می باشد که وارد بازار شده است. از خصوصیات نازل مارلی پاشش آب بطور یکنواخت می باشد، از این نوع افشانک بیشتر در کولینگ تاور های صنعتی استفاده می گردد.

  نازل مربع پاش

  قیمت نازل برج خنک کننده :

  همانطور که در بالا اشاره شد نازل یا همان افشانک برج خنک کننده دارای انواع مختلفی است و به همان نسبت از متریال مختلفی ساخته می شود، بر همین اساس قیمت انواع نازل کولینگ تاور متفاوت است. البته با توجه به کیفیت و برند شرکت سازنده نیز می تواند انواع قیمت نازل متفاوت باشد. بطور مثال متریال مورد استفاده در ساخت نازل می تواند از مواد پلیمری مانند پلی پروپیلن و پلی وینیل کلراید و دیگر مواد مشابه باشد یا از نوع فلزی مانند نازل های استیل یا برنجی باشد که بنا به استفاده هر کدام قیمت نازل برج خنک کننده متفاوت است. در کل پارامترهای اصلی در قیمت گذاری انواع نازل برج خنک کن شامل سایز، نوع نازل،متریال و کیفیت این قطعه می باشد.

  خرید نازل برج خنک کننده : 

  برای سفارش و خرید نازل برج خنک کننده ابتدا باید تشخیص دهیم که چه مدلی از انواع نازل مناسب کار ما می باشد و می تواند بهترین راندمان را در برج ما ایجاد نمایید و بعد از مشخص شدن نوع نازل می بایست با توجه به کیفیت آب ورودی و البته دمای آب داغ ورودی به برج خنک کننده نوع متریال مناسب را برای نازل انتخاب نماییم و سپس اقدام به سفارش و خرید نازل برج خنک کننده نماییم. شما می توانید قبل از خرید نازل برج خنک کننده جهت مشاوره و اطمینان از خرید مناسب با کارشناسان شرکت ما تماس گرفته و راهنمایی لازم را دریافت کرده و از قیمت انواع نازل برج خنک کننده مطلع شوید. البته معمولا برای خرید این قطعه بر اساس نمونه های موجود که مستهلک شده اقدام میگردد و کارفرمایان سعی می کننده با توجه به سایز و نمونه نازل های قبلی که در کولینگ تاور یا کندانسور نصب شده اقدام به سفارش گذاری نمایند.

   

 • مشخصات ظاهری
  ابعاد
  استاندارد
  رنگ بدنه
  طوسی
  جنس بدنه
  پی وی سیPVC
  کشور سازنده
  ایران
  • صدرا پلاس
  • سه شنبه 08 فروردین 1402 - 10:01
  • 0
  • 0
  سلام روز بخیر سپاس از شما بابت توضیحات کامل سایت در مورد انواع نازل ها ما سه تا برج خنک کننده گرد داریم می خوایم نازل آب پخش کن را تعویض نماییم لطفا راهنمایی کنید باید چکار کنیم برای خرید مناسب این قطعه برج خنک کن.
  • مدیر سایت
  • سه شنبه 08 فروردین 1402 - 16:01
  • 0
  • 0

  سلام 

  در برج خنک کننده گرد آب پخش جهت توزیع آب استفاده میشه که از جنس آلومینیم یا برنجی می باشد.

  سایز این آب پخش کن ها از 2 اینچ تا 10 اینچ می باشد. سایز ورودی را برای شماره 09194201355 در پیام رسان ایتا یا روبیکا بفرستید تا پیش فاکتور و عکس کالا برای شما ارسال شود.

  باتشکر

  • آرین شیمی دور-احمدی
  • سه شنبه 09 اسفند 1401 - 16:12
  • 0
  • 0
  ما تعدادی نازل برج خنک کننده با جس خوب سایز 2 اینچ میخوایم چطور میتونید برامون بفرستید.
  • مدیر سایت
  • پنجشنبه 11 اسفند 1401 - 11:12
  • 0
  • 0

  سلام و عرض ادب 

  تصویر نازل مورد نظر را بفرستید تا قیمت و مشخصات خدمت شما ارسال گردد.

  معمولا نازل برج خنک کننده در سایز دو اینچ از تیپ مربع پاش می باشد.که از جنس پلی پرو پیلن ساخته می شود.

   

  ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه