جدیدترین ها
پرفروش ترین ها
محبوب ترین ها

بلوئر ساید چنل

بلوئر ساید چنل (Side Channel Blower):دستگاه‌های دمنده و مکنده یا همان بلوور ساید چنل که به‌عنوان پمپ‌های خلا یا کمپرسورهای خلا نیز در بازار شناخته می‌شوند در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. این دستگاه فشاری بالاتر و البته حجم هوای کمتری نسبت به فن‌های صنعتی‌های (فن حلزونی یا گریزازمرکز) ایجاد می‌کند. این دستگاه هم به‌صورت مکنده و هم به‌صورت دمنده قابل‌استفاده است البته در قسمت خروجی دارای محدودیت‌های است؛ یعنی در رنج مشخصی قابلیت هوادهی و ایجاد فشار را دارد.
 سیستم کاری بلوئر ساید چنل به این صورت است که هوا تازه از طریق گردش سریع پروانه به داخل هوزینگ دستگاه مکیده می‌شود و پس از ورود هوا به داخل محفظه، به‌وسیله نیروی گریزازمرکز به سمت دهانه خروجی هدایت می‌شود که همراه با جریان هوا فشار زیادی نیز ایجاد می‌گردد. فشرده‌سازی هوا بین دوتیغه صورت می‌گیرد و این امر موجب تولید فشارهای دیفرانسیل بالاتر می‌شود. 
 بلوئر ساید چنل در خیلی از فرایندهای تصفیه فاضلاب، هوادهی مخازن تصفیه آب، استخرهای پرورش ماهی و انواع خطوط تولید در کارخانه‌ها غذایی و دارویی و... مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف ساید چنل تک پروانه و دو پروانه، اطلاع از مشخصات فنی و دیگر کاربردهای بلوئر ساید چنل به قسمت توضیحات تکمیلی مراجعه فرمایید.

مدلهای دیگر کالا:
۰ تومان
۰ تومان
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • بلوئر ساید چنل از چه قسمت های تشکیل شده است ؟

  ساید چنل یا دستگاه دمنده و مکنده برای انتقال و جابه‌جای هوا و انواع گازها غیر خورنده مورداستفاده قرار می‌گیرد و در دو حالت مکنده (وکیوم) و دمنده (بلوور) قابل‌بهره‌برداری است. ساید چنل‌ها از چند بخش کلی تشکیل شده‌اند که در زیر به توضیح آن خواهیم پرداخت. 
   1- هوسینگ یا محافظ پروانه که از جنس آلومینیم است و در واقع هوای ورودی و خروجی از طریق آن عبور داده می‌شود. از آنجای که پروانه ساید چنل با سرعت بالا درون هوزینگ می‌چرخد در مدت‌زمان کوتاهی محیط داخل و بیرون آن داغ می‌شود. به همین علت انتخاب متریال آلومینیم برای این منظور انتخاب شده که بسیار مناسب است.
   2- پروانه یا پره ساید چنل که این قسمت نیز به طور معمول از متریال آلومینیم است. پروانه ساید چنل در عین وزن سبک از مقاومت بالای برخوردار است. ساید چنل‌ها به طور تک پروانه، دو پروانه و سه پروانه ساخته می‌شوند.
   3- الکترو موتور ساید چنل که در اکثر نمونه‌های این دستگاه به‌صورت شافت مستقیم به پروانه متصل می‌شود و دارای گشتاور 1450 یا 2800 دور است. الکتروموتورها وظیفه ایجاد و انتقال نیروی محرکه به پروانه را دارند. موتورهای ساید چنل از ظرفیت 0.18 کیلووات تا 30 کیلووات هستند و متناسب با همین توان میزان فشار و هوادهی مشخص می‌شود.
   4-دهانه مکش یا لوله ورودی هوا که معمولاً به صافی مجهز می‌شود تا آلودگی و گردوغبار وارد هوزینگ بلوئر نگردد. این بخش وظیفه هدایت هوا به قسمت هوزینگ را دارد. سایز لوله ورودی هوا در ساید چنل از 1 اینچ تا 4 اینچ می‌باشد.
   5-دهنه خروجی یا لوله خروجی هوا که وظیفه هدایت و انتقال گاز و هوا ورودی به هوزینگ را به مسیر مشخص شده دارد.
   6- دیگر متعلقات جانبی ساید چنل مانند فیلترها، گیج فشار، اتصالات لوله‌کشی، شیر یک‌طرفه، شیر اطمینان و... هستند.

  ساید چنل 
   کاربردها و موارد استفاده ساید چنل :

  دستگاه بلوئر ساید چنل یا پمپ وکیوم جهت استفاده در خیلی از موارد که نیازمند فشار متوسط تا حدود 1000 میلی بار و حجم هوادهی تا 500 مترمکعب در ساعت هستند گزینه خوبی است. بلوور ساید چنل برای مواردی بیشتر انتخاب می‌شود که استفاده از فن‌های مکنده فشار لازم را ایجاد نمی‌کنند و از طرفی نیاز به فشارهای خیلی بالا مانند کمپرسور و بلوئرروتس نمی‌باشد. بیشترین استفاده از بلوئر ساید چنل گرینکو در هوادهی حوضچه‌های هوازی فاضلاب و تصفیه آب و اکسیژن دهی به استخرهای پرورش ماهی و میگو می‌باشد. در اکثر مراکز پرورش ماهی از طریق ساید چنل گرینکو هوای فشرده ایجاد می‌شود و به‌وسیله لوله به داخل دیفیوزرهای هوادهی که در کف استخر وجود دارد تزریق می‌گردد. هوای ورودی به دیفیوزرها به‌صورت حباب‌های ریز یا درشت به داخل استخر هدایت می‌شود. در ضمن ظرفیت ساید چنل گرینکو و تعداد دیفیوزرها متناسب با نوع آبزیان و حجم استخر مشخص می‌شود.

  پیشنهاد ما به شما برای مطالعه بیشتر در مورد انواع دیگر مکنده و دمنده ها:

  اگزاست فن

  هواکش آکسیال | فن اکسیال صنعتی

   در زیر موارد استفاده از ساید چنل ذکر شده است :

  صنایع مختلفی که از ساید چنل استفاده می‌کنند: نساجی، بسته‌بندی، کاشی و سرامیک، غذایی و خودروسازی
   هوادهی تصفیه آب و فاضلاب
   ماشین‌آلات بسته‌بندی و برچسب‌زنی
   خشک‌کردن مواد و محصولات کشاورزی
   هوادهی در استخرهای پرورش آبزیان
   سیستم‌های ساکشن دندان در مراکز دندانپزشکی
   دستگاه‌های انتقال پنوماتیک
   بلندکردن و نگه‌داشتن قطعات مختلف به‌وسیله ایجاد خلا
   پرکردن کیسه از مواد پودری و پرکردن بطری از مایعات
   دستگاه‌های اکستروژن و چاپگرهای لیزری

  اصل عملکرد ساید چنل به چه صورت می باشد؟

  باتوجه‌به شناختی که از قسمت‌های مختلف بلوئر ساید چنل به دست آوردیم می‌توانیم راحت‌تر نحوه کار ساید چنل را درک کنیم. عملکرد پمپ‌های خلا یا همان ساید چنل‌ها از طریق گردش سریع پروانه و فشرده‌سازی هوا در داخل محفظه دستگاه صورت می‌گیرد. هوا با چرخش پروانه به داخل مکیده می‌شود و بعد از آن به‌وسیله نیروی گریزازمرکز فشار زیادی به هوا وارد می‌گردد. سپس هوا به قسمت داخلی جریان می‌یابد که موجب فشردگی بیشتر می‌شود و بعد از آن‌ها مکیده شده با فشار بالا به سمت دهنه خروجی هدایت می‌شود و از ساید چنل خارج می‌گردد. پیشنهاد می‌شود برای کنترل و کاهش صدا از صداخفه‌کن یا صداگیر استفاده شود و جهت بالابردن عمر مفید پروانه ساید چنل استفاده از فیلتر هوا در قسمت ورودی هوا توصیه می‌شود.

  مزایای بلوئر ساید چنل :

   1-بلوئر ساید چنل دارای وزن کم و ابعاد نسبتاً کوچکی است.
   2-قیمت مناسب در مقایسه با دستگاهی مشابه به‌خاطر قطعات کمتر
   3-عمر نسبتاً بالا نسبت به پمپ‌های مشابه و هزینه نگهداری پایین
   4-استفاده از این دستگاه بسیار آسان است و نیاز به تکنسین متخصص ندارد.
   5-مصرف برق پایین و صدای کم ساید چنل چینی
   6-کارکرد به‌صورت کامل خشک و تولید هوای بدون آلودگی و هوای تمیز
   7-حمل‌ونقل و نصب آسان بلوور ساید چنل 
   8-تنوع زیاد در سایز و توان‌های مختلف از نیم اسب تا 30 اسب بخار
   9-تنوع در شرکت‌های تولیدی و برندهای مختلف مانند ساید چنل اصفهان، گرینکو، استریم، رونتای، زیمنس، کالمو و...

  مواردی که در زمان انتخاب ساید چنل باید مد نظر قرار دهیم کدامند ؟

  1-ظرفیت جابه‌جایی هوا که بر اساس مترمکعب (M3/HR) مشخص می‌شود. 
   2-حداکثر خلاء مورد نیا برای ساید چنل که بر اساس میلی بار نشان داده می‌شود (MBAR)
   3-حداکثر فشار موردنیاز در حالت کار که با میلی بار نشان داده می‌شود (MBAR)
   4-نوع و توان الکتروموتور / طبقه‌بندی الکتریکی / سه‌فاز یا تک‌فاز بودن موتور 
   5-کاربری و نوع صنعتی که قرار است ساید چنل در آن مورداستفاده قرار گیرد.
   6-لوازم جانبی و موجود بودن قطعات یدکی ساید چنل

  بلوئر- ساید- چنل

  دو مورد اصلی در انتخاب بلوئر ساید چنل :

  همان‌طور که در بالا عنوان شد در زمان انتخاب بلوئر ساید چنل باید به چند مورد اصلی توجه نمود؛ ولی دراین‌بین دو مورد از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که عبارت‌اند از: 
   الف) مقدار فشاری که بلوئر ساید چنل تولید می‌کند: باتوجه‌به ساختار این دستگاه بیشترین میزان فشار کاری که برای یک دستگاه ساید چنل می‌توان در نظر گرفت در حدود یک بار (1000 mbar) است که باتوجه‌به نوع کاربردی که بلوئر ساید چنل دارد می‌توان میزان فشار موردنظر را باتوجه‌به کاتالوگ ساید چنل و نمودارهای مربوط به شرکت تولیدی انتخاب نمود. البته ساید چنل‌های دو پروانه و سه پروانه فشار بیشتری را تولید می‌کنند که می‌توان از آنها برای هوادهی‌های عمیق‌تر و پر فشار استفاده نمود. به طور معمولاً برای هر یک متر ارتفاع آب استخر 100 تا 150 میلی بار فشار در نظر گرفته می‌شود. به طور مثال ساید چنل گرینکو فشاری مابین 110 میلی بار تا 1040 میلی بار را در انواع مختلف دستگاه‌های خود ارائه می‌دهد که این میزان فشار مربوط به ساید چنل‌های 0.37 kw تا 11kw است.
   ب) میزان حجم هوادهی ساید چنل: مورد دیگری که در زمان انتخاب و خرید بلوئر ساید چنل بسیار حائز اهمیت است. مقدار هوادهی یا دبی ساید چنل است که باتوجه‌به قطر پروانه، تعداد پروانه (تک پروانه یا دو پروانه)، قدرت الکتروموتور و سرعت گردش آن مشخص می‌گردد، حجم هوادهی ساید چنل بر حسب متر مکعب بر ساعت m3/h یا فوت مکعب در دقیقه cfm بیان می‌شود. درواقع ارتباط بین میزان فشار و حجم هوادهی بر اساس نمودارهای شرکت تولیدکننده ساید چنل مشخص می‌شود که می‌توان با مشخص‌کردن یکی از این دو مشخصه مقادیر دیگر را به دست آورد، به طور ساده می‌توان گفت زمانی که مدنظر ما ساید چنل با میزان فشار بالا باشد به همان نسبت حجم هوادهی کاهش می‌یابد و بلعکس می‌توان ساید چنل با حجم هوادهی بالاتری انتخاب کرد که میزان فشار تولیدی کمتری داشته باشد.
   حداقل حجم هوادهی در ساید چنل گرینکو در ظرفیت نیم اسب بخار 80 مترمکعب در ساعت و بیشترین حجم هوادهی در همین برند در توان 18.5 کیلووات 1000 مترمکعب در ساعت است.
   میزان هوادهی بلور ساید چنل را نیز می‌توان بر اساس حجم استخر یا مخزن موردنظر و مقداری دفعات هوادهی محاسبه نمود.

  قیمت ساید چنل :

   در بازار داخلی اکثر ساید چنل‌ها مربوط به کشور چین و تایوان است. قیمت بلوئر ساید چنل نیز باتوجه‌به برند و ظرفیت دستگاه مشخص می‌شود. البته نوع تک پروانه و دو پروانه بودن و میزان گارانتی دستگاه نیز در قیمت ساید چنل مؤثر است. جهت استعلام قیمت به‌روز و دریافت اطلاعات تکمیلی با کارشناسان فروش آذین تهویه تماس بگیرید.
   لازم است در اینجا به قیمت ساید چنل استوک یا دست‌دوم هم اشاره شود. شاید برای کم‌شدن هزینه اولیه و خرید ارزان‌تر به دنبال یک دستگاه ساید چنل استوک باشید. اگر صادقانه بخواهم بگویم شاید دستگاه‌های دست‌دوم نیز در مواردی باکیفیت خوب در بازار پیدا شود که به‌راحتی بتوان تا چند سال از آنها استفاده کرد و هیچ مشکلی هم نداشته باشید. ولی همیشه خرید یک دستگاه ساید چنل دست‌دوم، نوعی ریسک محسوب می‌شود و نمی‌توان با اطمینان کامل از سلامت آن اقدام به خرید کرد. به همین خاطر پیشنهاد ما خرید ساید چنل آکبند و تضمین دار است.

  برندهای مختلف ساید چنل :

  همانطور که عنوان شد ساید چنل های مربوط به کشور های چین و تایوان بیشترین مدل های موجود در بازار ایران را تشکیل میدهند. برخی از برندهای شناخته شده ساید چنل در بازار به این شرح می باشند :

  ساید چنل گرینکو GREENCO ، ساید چنل استریم، ساید چنل رونتایی، ساید چنل پالمو، ساید چنل کالمو، ساید چنل زیمنس، ساید چنل گرینکو و....

 • مشخصات ظاهری
  ابعاد
  استاندارد
  رنگ بدنه
  طوسی
  جنس بدنه
  فولادی
  کشور سازنده
  چین
  • صادق
  • سه شنبه 19 مهر 1401 - 23:07
  • 0
  • 0
  سلام لطفا یک ساید چنل با ویژگی های زیر به همراه قیمت معرفی بفرمایید طول افقی ۷ متر ارتفاع ۵ متر وزن مخصوص خاک ۲/۵ خاک اسیاب شده با مش ۱۰۰ میزان جابه جایی خاک اسیاب شده ۴ تن بر ساعت باتشکر
  • مدیر سایت
  • دوشنبه 12 دی 1401 - 15:10
  • 0
  • 0

  سلام

  با توجه به نوع کاربری و دیتای که اعلام نموده اید برای انتخاب ساید چنل حتما با بخش فنی شرکت تماس بگیرید تا راهنمای لازم صورت گیرد. باتشکر

  • حمید تبریزی
  • چهار شنبه 25 اسفند 1400 - 23:12
  • 0
  • 0
  سلام یک دستگاه ساید چنل 2اسب باکیفیت خوب میخوام برای هوادهی استخر ماهی، برند و قیمت لطف بفرمایید. متچکرم
  • مدیر سایت
  • پنجشنبه 26 اسفند 1400 - 12:12
  • 0
  • 0

  سلام جناب حمیدی

  دو مدل ساید چنل با برند های گرینکو و کالمو در حال حاضر موجود است که کیفیت خوبی هم دارند. قیمت و مشخصات بلوور ها از طریق پیش فاکتور داخل  واتساپ ارسال شد.

  ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه