جدیدترین ها
پرفروش ترین ها

کوره هوای گرم صنعتی

کوره هوای گرم چیست ؟ بهتر است بدانید که در فصول سرد تامین گرمایش در سطح وسیع، تولید کنندگان و مصرف کنندگان را به فکر تولید و یا استفاده از سیستم های حرارتی پر بازده انداخته است. در مناطقی که هوای سردتری را در فصل زمستان و پاییز تجربه می کند استفاده از کوره هوای گرم صنعتی یا همان بخاری صنعتی حائز اهمیت است. این تجهیزات گرمایشی در واقع فرد مصرف کننده را به مقصود خود، یعنی گرمایش مناسب کارگاه، گلخانه، مرغداری یا هر مکان دیگری میرساند.
کوره هوای گرم ( Hot air oven ) که به آن اکونوپک و یا هیتر صنعتی هم ممکن است گفته شود نوعی بخاری بزرگ می باشد که بازده حرارتی بالایی دارد و قادر است در مدت زمان بسیار کم کل فضا را گرم کند و حجم بالایی از حرارت را بدون فوت وقت تولید کند. در واقع کوره هوای گرم صنعتی یکی از بهترین تجهیزات گرمایشی می باشد که  بازده تولید حرارت در آن ها بسیار بالا می باشد. از کوره هوای گرم برای تامین گرمایش گلخانه ها، مرغداری ها، سالن های تولید و فضاهای صنعتی و عمومی استفاده می گردد.  
با مطالعه ادامه مطلب در قسمت توضیحات تکمیلی می توانید با تمامی مشخصات کوره هوای گرم، انواع آن و اجرای کوره هوای گرم گلخانه ای آشنا شوید.

مدلهای دیگر کالا:
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • انواع کوره هوای گرم از لحاظ نوع سوخت :

  کوره هوای گرم بعنوان بزرگترین تولید کننده و توزیع کننده گرما در مقیاس صنعتی و وسیع برای انتقال حرارت از سه روش رسانش، انتقال و تابش و یا ترکیبی از این سه روش استفاده می کند. بر این مبنا کوره هوای گرم  ایستاده برای ایجاد احتراق در داخل محفظه هیتر از سوخت های زیر بطور مجزا و یا ترکیبی استفاده می کند. تعیین نوع سوخت مورد استفاده در هیتر های صنعتی بر اساس نوع کاربرد و محل کاربری و ظرفیت گرمادهی صورت می پذیرد. 

  کوره هوای گرم الکتریکی : 

  در این نوع از بخاری های صنعتی از انرژی الکتریکی و برق از نوع تکفاز و یا سه فاز برای ایجاد گرما در داخل محفظه هیتر و انتقال آن به بیرون استفاده می گردد. در هیتر صنعتی برقی از جریان متناوب برای ایجاد حرارت استفاده می گردد. معولا در هیتر های برقی از المنت برای تبدیل برق به انرژی گرمایی استفاده می شود. به علت مصرف بر بالا و هزینه های زیاد از این دستگاه در ظرفیت های کوچک برای هیتر های خانگی بیشتر استفاده میشود.

  کوره هوای گرم گازی و یا گازوییلی :

  در واقع کوره های هوای گرم گازی و یا کوره هوای گرم گازوئیلی از مایعات شیمیایی قابل اشتعال از نوع هیدروکربن های ساده یا پیچیده که در شرایط فیزیکی پایدار بر اساس فشار و دمای معین و استاندارد بصورت گاز یا مایع هستند برای تولید گرما و حرارت استفاده می کنند. مهمترین مایعات قابل اشتعال فاز مایع عبارتند از نفت کوره، نفت سفید، بنزین و گازوییل و مایعات قابل اشتعال فاز گازی عبارتند از گاز طبیعی و پروپان. 

  کوره هوای گرم آبی :

  در این نوع از بخاری های صنعتی آب گرم و بخار آب در یک منبع گرم مدار بسته جریان می یابد. معمولا این آب گرم و بخار توسط بویلر و موتور خانه مرکزی تامین و از طریق سیستم پایپینگ به هیترهای کابینتی نصب شده در سالن منتقل می شود. یونیت هیتر های آب و یونیت هیتر بخار در ابعاد کوچک تر نیز ساخته می شوند که بصورت دیواری و سقفی مورد استفاده قرار می گیرند.

  کوره هوای گرم تابشی :

  این نوع از بخاری های صنعتی به هیتر تابشی شهرت دارند. یکی از جدیدترین روشها برای گرمایش در حجم وسیع، استفاده از هیترهای تابشی در پشت بام ها می باشد. این نوع بخاری ها انرژی لازم برای احترق مشعل را از نورخورشید دریافت می کنند. در این نوع از دستگاه های بخاری صنعتی از سلول های فتوولتائیک یا یک کلکتور خورشیدی و یک سیستم انتقال جمعی حرارتی برای ایجاد و انتقال گرما استفاده می شود.
  در فرآیند ایجاد حرارت توسط کوره هوای گرم صنعتی ،  انرژی نهان سوخت های مذکور با سوختن در دستگاه آزاد شده و به گرما تبدیل می شود. این گرما توسط فن هایی با حجم هوادهی بسیار بالا راهی منطقه موردنظر می شود. در این فرآیند به دلیل تبدیل نوعی از انرژی به نوع دیگر می توانیم نوعی از انتقال حرارت در محل کاربری را شاهد باشیم. 

  طرز کار کوره هوای گرم ( Furnace ) :

  کوره هوای گرم از قطعاتی برای تولید گرما تشکیل شده است که وجود هریک برای عملکرد بهینه سیستم الزامی است. بعد از روشن نمودن کوره هوای گرم، مشعل درون اتاقک احتراق براثر انرژی دریافتی از هریک از سوختهایی که در بالا ذکر شد گرم شده و این گرما پس از عبور از جداره اتاقک احتراق به هوای بیرون از آن منتقل می گردد و دمای هوای مذکور را به 60 درجه سانتیگراد می رساند. این هوا توسط فن سانتریفیوژ حلزونی یا فن اکسیال یا نوعی بادبزن از طریق کانالهای درون اتاق ها به بخشهای مختلف کاربری بطور یکنواخت منتقل می گردد و پس از جذب سرمای محیط با دمای 18 درجه سانتیگراد بسوی کوره هوای گرم صنعتی برای گرمایش مجدد باز می گردد. مخلوط هوای تازه و هوای برگشتی با عبور از روی فیلترها، گرد و غبارش گرفته شده و وارد مکش بادزن می‌شود. عامل حرکت بادزن یا همان فن دمنده یک الکتروموتور است. اتاقک احتراق به وسیله لوله‌ای به دودکش وصل می‌شود تا گازهای حاصل از احتراق را تخلیه کنید. کوره هوای گرم صنعتی مجهز به ترموستات های اتاقی  هستند و می توانند میزان دمای محیط را در یک عدد مشخص کنترل کنند و یا در صورت بروز خطر، فرمان خاموشی به کوره هوای گرم ( بخاری صنعتی )را بدهند. 

  ظرفیت کوره هوای گرم :

  کوره هوای گرم صنعتی بر اساس نحوه انتقال حرارت به دو دسته کوره هوای گرم مستقیم و کوره هوای گرم غیرمستقیم تقسیم می گردند. ظرفیت کوره هوای گرم بر اساس نوع کوره از 3000 بی تی یو آغاز و تا 300.000بی تی یو(300.000btu/hr)توسط گروه صنعتی آذین تهویه تولید و تامین می گردند. به بخاری های صنعتی با ظرفیت گرمایشی کمتر از 50000کیلوکالری هیتر فن دار گفته می شود که فن مورد استفاده در آن از نوع آکسیال می باشد و قابلیت کانال کشی یا نصب در بیرون از محیط کاربری را ندارند و بصورت کابینتی یا پایه دار طراحی و تولید می گردند. به بخاری های صنعتی با ظرفیت حرارتی بیش از 50000 هزار کیلوکالری که دارای فن نیز می باشد، کوره هوای گرم صنعتی گفته می شود. فن مورد استفاده در این دستگاه از نوع سانتریفیوژ بوده و قابل نصب در بیرون از سالن و قابلیت کانال کشی را دارد همچنین بخاطر فن پرقدرت توانایی غلبه بر افت فشار را دارد. فن های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز در نوع پروانه بکوارد و فوروارد ساخته می شوند که به فن های بکوارد در اصلاح اگزاست فن یا فن مکنده گفته می شود و به فن های فوروارد فن دمنده یا فشار مثبت گفته می شود با توجه به نوع طراحی می توان از انواع مختلف فن در کوره ها استفاده نمود.

  برای طراحی و محاسبه ظرفیت کوره هوای گرم چه مواردی را باید در نظر داشته باشیم ؟

  •    کانال کشی و مقدار طول کانال مجاز
  •    محاسبه سایز دودکش برای خروج محصولات احتراق
  •    متراژ محیط یا سالن مورد نظر
  •    دمای بیرون از محیط در فصل زمستان و میزان دمای مورد نیاز داخل محیط
  •    تعداد در و پنجره ها جهت محاسبه پرتی هوا
  در حالت کلی و یک حساب و کتاب سرانگشتی برای محاسبه ظرفیت کوره هوای گرم گلخانه ، همکاران ما از متراژ محیط و محل نصب و میزان کانال کشی از شما داده هایی دریافت کرده و بر اساس آن ظرفیتی را پیشنهاد می کنند. 

  فرمول تعیین ظرفیت کوره هوای گرم عبارت است از :

  Q=m3×70kcal/h
  Q : ظرفیت کوره هوای گرم بر اساس کیلوکالری بر ساعت
  M3: متراژ محیط بر حسب متر مکعب
  70kcal/h : میزان گرمایش محیط بر حسب آب و هوای منطقه
  در مناطق معتدل و سرد برای هر مترمکعب از فضا در حدود 60 تا 70 کیلوکالری گرمایش یا معادل 280 بی تی یو (280 btu/hr) برای هر متر مکعب در فضا در نظر می گیرند. این 60 یا 70 کیلوکالری بر مبنای در نظر گرفتن سالن های پرترد و پر رفت آمد می باشد. در شهر تهران و شهرای اطراف آن این میزان 40 کیلوکالری در نظر گرفته می شود. البته این موارد برای محاسبه هیتر گلخانه ای یا هیتر مرغداری بصورت سر انگشتی می باشد و در زمان محاسبه ظرفیت کوره هوای گرم گلخانه ای باید به نوع گیاه، شرایط اقلیمی، میزان پرت هوا و دمای مناسب شرایط رشد و... نیز توجه نمود.

  انواع کوره هوای گرم :

  کوره هوای گرم بر اساس مولفه های مختلفی دسته بندی می گردد که در ذیل به برخی از این مولفه ها و انواع کوره هوای گرم اشاره می کنیم.
  طبقه بندی کوره هوای گرم بر اساس نوع سوخت مصرفی :
  در بالا هر یک از این موارد را مفصلا شرح دادیم.
  •    گازی
  •    گازوئیلی
  •    دوگانه سوز
  •    زغال سوز
  •    برقی

  طبقه بندی هیتر ها و کوره هوای گرم بر اساس شکل ظاهری :

  •   هیتر پایه دار
  •    هیتر کابینتی
  •    هیتر ایستاده
  •    هیتر افقی

  طبقه بندی کوره هوای گرم بر اساس نحوه انتقال حرارت :

  بر اساس نحوه انتقال حرارت کوره هوای گرم به دو دسته کانالی و بدون کانال ( غیرمستقیم و مستقیم) تقسیم می گردند در ادامه این موارد را نیز برای شما مفصلا معرفی خواهیم کرد. تا در زمان خرید کوره هوای گرم صنعتی بتوانید متناسب با نیاز و شرایط موجود بهترین تصمیم را بگیرید.

  کوره هوای گرم مستقیم :

    کوره هوای گرم مستقیم به هیتر صنعتی ای گفته می شود که هوای گرم بدون هیچ واسطه ای مستقیم به فضای مورد نظر از طریق فن اکسیال هدایت می شود، منظور از واسطه کانال می باشد. عدم نصب کانال در کورهای مستقیم هوای گرم یا هیترهای فن دار به دلیل نوع فن آن می باشد که قابلیت نصب کانال را به  دلیل عدم تحمل فشار استاتیکی ندارند  و همچین  ظرفیت حرارتی دستگاه پایین می باشد، کوره های هوای گرم گازی یا گازوئیلی جز این دسته  می باشند . 

  کوره هوای گرم غیر مستقیم :

    انتقال حرارت در کوره های هوای گرم غیرمستقیم ( کوره هوای گرم کانالی ) توسط سیستم کانال کشی صوررت می پذیرد. منظور از واسطه همان کانالی می باشد که از طریق آن هوای گرم وارد فضای مورد نظر می شود که به آن کوره هوای گرم کانالی نیز گفته می شود و فرق آن با کوره های نوع مستقیم در دو چیزا است؛ یک قابلیت نصب کانال و  دیگری ظرفیت بالای دستگاه می باشد.

  اجزاء دستگاه کوره هوای گرم صنعتی :

  سیستم های تامین گرمایش در واحد صنعتی یا همان کوره های هوای گرم صنعتی برای تولید گرما از سه بخش اصلی تشکیل شده اند :
  ۱- منبع تولید انرژی گرمایی
  ۲- سیستم توزیع انرژی گرمایی
  ۳- سیستم کنترل
  که این بخش ها خود در حالت کلی دارای اجزا زیر می باشد :
  1-بدنه هیتر
  2-مشعل یا آتشدان ( محفظه احتراق)
  3- مبدل حرارتی
  4-فن هود
  5-فن دمنده هوا یا هواکش آکسیال
  6-دریچه دودکش
  7-ترموستات

  بدنه کوره هوای گرم :
  بدنه کوره همان چهارچوب مکعبی فلزی می باشد که با رنگهای مختلف اپوکسی شده است و مشعل و مبدلهای حرارتی  و فن های دمنده در داخل آن قرار دارد.
  مشعل :
  محفظه احتراق شامل تعدادی لوله می باشد که سوخت اعم از گاز یا گازوییل به داخل آن هدایت می گردد و گرم می شود. شیرگاز ، سنسورشلعه و مشعل در داخل محفظه احتراق قرار  دارند و موظف به کنترل شعله هستند. سنسور محافظ مشعل است و در صورت عدم آمادگی مشعل از ورود گاز ممانعت می کند. 
  مبدل حرارتی :
  مبدل حرارتی همان لوله های فلزی با متریال استیل است که گرما را جذب و بر اساس دمش فن آن را به هوا بیرون منتقل می کند. مبدل حرارتی مجهز به سنسور کنترل مونوکسید کربن می باشد و از انتشار گاز سمی مونوکسید به داخل محیط کاربری جلوگیری می کند. 
  فن هود :
  فن هود گرما را از آتشدان به مبدل حرارتی منتقل کرده و گازهای سمی را به بیرون از محیط منتقل می کند. 
  فن دمنده :
  این نوع فن در قسمت جلوی دستگاه قرار دارد و گرما را از مبدل حرارتی به سوی کانالهای توزیع هوا منتقل می کند.
  دریچه دودکش :
  با نصب اصولی و بدون درز دریچه دودکش در فضای بیرون از ساختمانها، گازها سمی و دود حاصل از احتراق را به بیرون منتقل می گردد. 
  ترموستات :
  ترموستات همان کنترلرهای مرکزی کوره هوای گرم می باشند که فرمان های لازم اعم از دمای محیط، میزان گرمای خروجی لازم و ... را صادر می کند. 

  مزایای کوره هوای گرم صنعتی :

  1-راندمان حرارتی بالا
  2-نصب و راه اندازی آسان
  3- تولید هوای گرم پاکیزه
  4-کاهش اتلاف انرژی حرارتی بین 10 الی 15 درصد
  5-عدم نیاز به سرویس و نگهداری سخت و پیچیده و هزینه بر
  6- قابل فعالیت با انواع سوخت و انرژی
  7-انتقال دود و آلاینده ها به بیرون از محیط توسط دودکش
  8-امنیتی بالا در برابر خطر برق گرفتگی و آتش سوزی
  9- گزینه ایده آل برای مناطق سردسیر 
  10- میزان مصرف سوخت و برق در پایین ترین سطح نسبت به سایر سیستم های گرمایشی می باشد. 
  11- مجهز به ترموستات و فیوزهای کم آمپر و سوپاپ اطمینان
  12-عدم اتلاف زمان جهت گرمایش و تامین گرماشی یکنواخت محیط با بالاترین سرعت
  13- قابلیت کنترل دقیق گرما در کوره هوای گرم

  معایب کوره هوای گرم :

  کوره هوای گرم دارای معایبی کوچکی به شرح زیر می باشد :
  1-استفاده از فن عاملی برای افزایش گرد و غبار محیط 
  2-در صورت استفاده از مسیر کانال کشی طولانی شاهد اتلاف حرارتی خواهیم بود.
  3-ایجاد نویز به سبب کارکردن فن

  موارد استفاده و کاربرد کوره هوای گرم :

  اصولا از هیتر های فن دار و کوره هوای گرم در فضاهایی غیر مسکونی استفاده می شود و کاربردی کاملا صنعتی دارند زیرا سرعت و دمای هوای خروجی از آن به صورتی است که نمی توان برای مدت طولانی روبری آن قرار گرفت پس استفاده از آن در مصارف مسکونی اکیدا ممنوع است. از کوره هوای گرم برای فضاهایی استفاده می شوند که بیشتر به صورت سالن های یکپارچه مانند فروشگاهها ، مساجد و سالن های تولید و گلخانه ها می باشد.  از جمله کاربری هایی که کوره هوای گرم در آنها استفاده می گردد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  •    هیتر گلخانه ها
  •    هیتر مرغداری ها
  •    کارگاههای مدارس فنی
  •    مساجد با ارتفاع بلند
  •    سالنهای ورزشی
  •    سالن های همایش
  •    سوله ها وانبارها
  •    کارگاههای صنعتی
  •    کارخانجات صنعتی
  •    سالن انتظار
  •    بانکها
  •    نمایشگاهها
  •    استخرها
  •    پاساژها و مراکز تجاری بزرگ
  •    بیمارستانها
  •    مراکز عمومی با وسعت بالا و پرتردد

  قیمت کوره هوای گرم :

  کوره هوای گرم صنعتی نیز مانند دیگر تجهیزات گرمایشی دارای دامنه قیمت متفاوتی می باشد. عوامل زیادی بر قیمت کوره هوای گرم صنعتی تاثیرگذار خواهد بود که مهمترین پارامترهای تعیین کننده قیمت هیتر کابینتی صنعتی عبارتند از :
  •    اندازه و توان گرمایشی آن
  •    نوع کاربری دستگاه، ازجمله کوره هوای گرم گلخانه ، هیتر مرغداری و…
  •    نوع سیستم دمنده هوای گرم کوره و تعداد فن آن (فن آکسیال یا فن حلزونی)
  •    کیفیت محصول تولید شده و برند دستگاه
  •    جنس و کیفیت مواد مصرفی در ساخت بدنه کوره و....
  کوره هوای گرم قیمت های مختلفی دارد. اما برای اینکه بطور کلی بدانید برای خرید یک کوره های گرم چه مبلغی را باید در نظر بگیرید می توانیم بگوییم که قیمت کوره هوای گرم از 20 میلیون تومان آغاز می گردد و تا 300 میلیون تومان نیز قیمت خواهند داشت. برای استعلام قیمت کوره هوای گرم صنعتی می توانید با مشاوران واحد فروش شرکت آذین تهویه تماس بگیرید. 

 • مشخصات ظاهری
  ابعاد
  استاندارد
  رنگ بدنه
  سفارشی
  جنس بدنه
  فولادی
  کشور سازنده
  ایران
  • دکتر علوی
  • یکشنبه 13 آذر 1401 - 16:09
  • 0
  • 0
  روز بخیر ما برای تجهیز یک گلخانه حدودا 2500متری نیاز به سیستم گرمایش داریم به نظم همین کوره های هوای گرم شما مناسب باشند قیمت و مشخصات برام بفرستید.شما به منشی رکت آذین تهویه دادم.
  • مدیر سایت
  • دوشنبه 12 دی 1401 - 15:10
  • 0
  • 0

  سلام 

  انجام شد جناب دکتر 

  ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه