جدیدترین ها
پرفروش ترین ها
پربازدیدترین ها

قطره گیر برج خنک کننده

قطره گیر برج خنک کننده (Drift Eliminator) بخش جدایی ناپذیر انواع کندانسورها و کولینگ تاور ها می باشد . این قطعه برای جلوگیری از اتلاف قطرات آب و بخارات خروجی از دهانه برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. فن مکنده یا دمنده کولینگ تاور موجب پرتاب قطرات به سمت خروجی هوا می شود که با نصب المیناتور یا چکه گیر برج خنک کننده می توان از خروج این قطرات همراه با هوا جلوگیری نمود. ساخت و مونتاژ قطره گیر برج خنک کننده توسط تعدادی بلوک و ورقها پی وی سی با فاصله معین که بوسیله دستگاه اکسترودر تزریق و فرم دهی می گردد صورت می پذیرد. استفاده از قطره گیر کولینگ تاور فواید زیادی در پی دارد مانند کاهش مصرف آب در حال گردش، جلوگیری از خوردگی  و رسوب در قسمت الکترو فن و قطعات فلزی فن استک، پیشگیری از ایجاد بخارات و توده ابر در بالای برج خنک کننده و دیگر موارد، البته پس از طراحی و نصب قطره گیر ( دریفت الیمیناتور) شما به خیلی از فواید و مزایای دیگر قطره گیر در برج خنک کننده پی خواهید برد. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد انواع قطره گیر برج خنک کننده، مشخصات فنی و قیمت قطره گیر برج خنک کننده آورده شده است.

مدلهای دیگر کالا:
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • قطره گیر برج خنک کننده چیست؟

  قطره گیر برج خنک کننده (Drift Eliminator) یک ساختار تماس داخلی است که در واحدهای تهویه مختلف از جمله برج خنک کننده جریان مکانیکی جریان مخالف و ایرواشرها برای حذف قطرات متراکم از جریان هوا نصب می شود. به قطره گیر برج خنک کننده ، جداکننده قطرات یا چکه گیر نیز گفته می شود.
  وظیفه قطره گیر برج خنک کننده دریفت Drift قطرات آبی است که به همراه جریان هوا در حال گریز از برج خنک کننده می باشند. این قطعه کاربردی در میزان هدر رفت آب رانشی و در نتیجه کل سیستم گردش آب کولینگ تاور بسیار تاثیر گذا رمی باشد.

  ضرورت خرید قطره گیر برج خنک کننده:

  دریفت المیناتور یا قطره گیر برج خنک کننده واحدی است که برای کاهش خروج قطرات آب از برج خنک کننده با حفظ قطرات در حال خروج طراحی شده است. قطره گیر یا همان تله آب، به شما امکان می دهد در میزان آب جبرانی (MAKE UP) خود صرفه جویی کنید. و میزان پرت آب کولینگ تاور را به حداقل برسانید.
  در یک برج خنک کننده، فرآیند اصلی، تبخیر آب در گردش است که طی آن سیال مورد نظر خنک می شود. قطرات آب تبخیر شده با قطر 100-500 میکرون به همراه جریان هوا توسط فن به بیرون برج خنک کننده منتقل می شود. به این مقدار سیال که از برج خنک کننده خارج می شود، جابجایی سیال می گویند. مقدار حباب قطرات خروجی از سازه به کیفیت آب، میزان ناخالصی ها و نوع برج خنک کننده بستگی دارد. قطره گیرهای آب مدرن میزان انتقال و جابجایی سیال (آب) را به 0.1-0.5٪ کاهش می دهند. تعدادی از تولید کنندگان برج خنک کننده  ادعا می کنند که مقدار کارایی قطره گیر برج خنک کننده حدودا  0.001-0.003٪ است. با این حال، چنین مقادیر کوچکی به دلیل روش‌های اندازه‌گیری حباب و تست های آزمایشی است و برای محاسبه مقدار آب جبرانی برای برج قابل اعتماد نیستند. بنابراین، کاهش رانش و دریفت قطرات و عملکرد خوب قطره گیر آب باعث صرفه جویی در هزینه برج های خنک کن می شود. خرید قطره گیر با هدف کاهش میزان هدر رفت آب و سیال خنک کننده و خنک شونده در گردش تقریبا الزامی است و یک راه حل اقتصادی به شمار می رود. خرید قطره گیر برج خنک کننده بر اساس ظرفیت برج و برخی المانهای دیگر بایستی انجام شود. یکی از موارد اصلی در زمان خرید چکه گیر برج خنک کن ابعاد هر بلوک از این قطعه می باشد. بطور معمول قطره گیر های لانه زنبوری در ابعاد 120*30*13 سانتی متر تولید می شوند.

  قطره گیر برج خنک کننده

  کارایی قطره گیر برج خنک کننده:

  کارایی قطره گیر برج خنک کننده به طراحی، روش نصب، ابعاد، سرعت هوا در برج خنک کننده و کشش آیرودینامیکی قطره گیر آب بستگی دارد. بنابراین، در برج های خنک کننده جریان مکانیکی، میانگین سرعت هوا 2-3 متر بر ثانیه، در برج های خنک کننده 0.7-1.3 متر بر ثانیه و در برج های خنک کننده کوچک در حال حاضر 4 متر بر ثانیه است. پیدا کردن یک درصد دقیق برای کارایی دریفت الیمیناتور یا همان  قطره گیر برج خنک کننده که در چنین طیف وسیعی از سرعت ها موثر باشد، دشوار است. ولی بطور کلی می توان استفاده از انواع قطره گیر در کولینگ تاور  و کندانسورها را بهترین روش برای کاهش تلفات آب دانست.
  از آنجای که حجم قابل توجهی از قطرات آب از قسمت فن ودهانه خروجی هوا به بیرون پرتاب می شوند می توان گفت که نصب قطره گیر در آن قسمت کارایی زیادی برای کاهش حدر رفت آب خواهد داشت.

  انواع قطره گیر برج خنک کننده:

  طبقه بندی قطره گیر برج خنک کننده بر اساس دو شاخصه زیر صورت می پذیرد:
  •    متریال و مواد مصرفی
  •    نوع کاربرد و شکل ظاهری

  قطره گیر برج خنک کننده بر اساس نوع کاربرد و شکل و تیپ آن به دو دسته زیر تقسیم می گردد:
  •    قطره گیر تیغه ای (blade type)
  •    قطره گیر لانه زنبوری (cellular)

   از نظر متریال و مواد مصرفی این المانهای چکه گیر برج خنک کننده به انواع زیر تقسیم می گردد:
  •    قطره گیر پی وی سی (PVC)
  •    قطره گیر پلی پروپیلن (PP)
  •    قطره گیر فایبرگلاس (FRP)

  قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده :

  مدرن ترین و رایج ترین نوع قطره گیر، قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده (Cooling tower blade drip catcher) می باشد که در طیف وسیعی از سرعت های هوا عملکرد خوبی دارد، نصب آن آسان است و مقاومت کمی دارد. به دلیل انسداد کوچک در جریان هوا و همچنین کاهش تلاطم جریان، نصب قطره گیر تیغه ای باعث بهبود خنک کنندگی در برج خنک کننده و کاهش دمای آب در گردش 1-2 درجه می شود. تولید کنندگان مختلف قطره گیرهای برج خنک کننده، المان ها را به روش های مختلف به یکدیگر متصل می کنند. به عنوان مثال، استفاده از اسپیسر، بوش، پیچ و مهره و ... با استفاده از دستگاه اولتراسونیک صورت می پذیرد. قطره گیر تیغه ای یا نیمه مواج  نه تنها برای کاهش انتقال قطرات رطوبت از برج خنک کننده، بلکه برای توزیع یکنواخت جریان هوا در ورودی به واحد تهویه ( قطره گیر ایرواشر) نیز کاربرد دارد. قطره گیر تیغه ای دارای یک بلوک متشکل از پروفیل های پلی اتیلن  یا پلی پروپیلن است که دارای یک نیمه موج در سطح مقطع است، به طور دقیق تر، صفحات منحنی بلوک قطره گیر تیغه ای یک کوهانه خطوط یک نیم موج یک سینوسی و دو کوهانه نیم موج دو سینوسی را تکرار می کنند.

  قطره گیر تیغه ای بر اساس تعداد امواج سینوسی به انواع زیر تقسیم می گردند:
  •    قطره گیر تیغه ای یک کوهانه
  •    قطره گیر تیغه ای دو کوهانه

  قطره گیر تیغه ای تک کوهانه دارای یک برآمدگی یا تک نیم موج سینوسی می باشد که بیشتر در برج خنک کننده ضدجریان (جریان مخالف) با حداکثر ارتفاع 15 سانتیمتری مورد استفاده قرار می گیرد و قطره گیر تیغه ای دو کوهانه  دارای دو بر آمدگی یا موج سینوسی به شکل W  می باشد که بیشتردر ایرواشرها و کندانسورهای تبخیری مورد استفاده قرار می گیرد. قطره گیر تیغه ای از ورقهایی با ضخامت 500 تا 800 میکرون ساخته می شود. قطره گیر تیغه ای کارآمدتر از قطره گیر لانه زنبوری است. یکی از مدلهای رایج مورد استفاده در انواع کولینگ تاور ، قطره گیر تیغه ای تیپ TAP160 می باشد.

  قطره گیر برج خنک کن

  مشخصات فنی قطره گیر تیغه ای:

  اندازه بلوک : 100*16*33 و 100*18* 50 سانتی متر
  تعداد عناصر در یک بلوک: 20 عدد
  فاصله بین تیغه : 50 میلمتر
  وزن بلوک: 3.5 کیلوگرم
  آیرودینامیک
  سرعت هوا:  1، 1.5، 2،  3 متر برثانیه m/s    
  ضریب راندمان حذف قطره: 99.35    99.85    99.95    99.99
  ضریب درگ: 3.8، 3.5، 3.3، 3.2 

  مزایای قطره گیر تیغه ای پلی اتیلن کم فشار:

  •    حداقل مقاومت آیرودینامیکی این نوع از چکه گیرها امکان استفاده از موتورهای الکتریکی کمتر قدرتمند (واحد فن) را فراهم می کند.
  •    چکه گیر تیغه ایی به شما امکان می دهد طول بلوک چکه گیر را با توجه به ابعاد هندسی برج خنک کننده اندازه گیری کنید.
  •    وزن سبک بلوک قطره گیر به شما این امکان را می دهد که آن را به تنهایی و بدون استفاده از تجهیزات خاص نصب کنید.
  •    چکه گیر تیغه ای پلی اتیلن کم فشار در دمای 60- تا 50+ درجه سانتی گراد به طور موثر عمل می کند و خواص فیزیکی و مکانیکی آن را تغییر نمی دهد.
  •    تله آب ساخته شده از HDPE در معرض رسوب بیولوژیکی نیست.
  •    استحکام سازه به دلیل سفت کننده ها بسیار بالا می باشد.
  •    پلی اتیلن کم فشار اولیه در حین کار مواد سمی را در جو منتشر نمی کند.
  •    در بلوک، صفحات با استفاده از اتصالات نر و مادگی به یکدیگر محکم می شوند که روند مونتاژ و نصب را ساده می کند.

  قطره گیر تیغه ای

  قطره گیر لانه زنبوری یا سلولی:

  نوع دوم چکه گیرهای برج خنک کننده تولیدی شرکت آذین تهویه، چکه گیر لانه زنبوری یا سلولار (Cooling tower honeycomb drip catcher) می باشد که دارای روزنه های 6 ضلعی هستند و در برج خنک کننده مدارباز و حتی کولینگ تاور مدار بسته مکعبی نصب می گردد. میزان فرار قطرات در داخل برج پس از نصب قطره گیر لانه زنبوری کمتر از 0.002 می باشد. این نوع از چکه گیرها از ورق های PVC و PP با ضخامت 500 تا 800 میکرون ساخته می شوند.
  همانطور که از نام آن پیداست، این قطره گیر مسیر قطرات آب را در برج خنک کننده مسدود می کند. برای ایجاد حداکثر سطح مانع در مسیر قطرات، ساختار قطره گیرلانه زنبوری پیچیده ترمیشود، تعداد لانه زنبوری یا هکتار افزایش می یابد. همه اینها منجر به افزایش درگ آیرودینامیکی می شود. تعادل بین مقاومت و راندمان جمع آوری آب، شکل قطره گیر سلولی را تعیین می کند. راندمان این نوع از چکه گیرها بیشتر از نوع تیغه ای می باشد.
  ما یک چکه گیر لانه زنبوری ساخته شده از سه یا پنج صفحه مشبک ارائه می دهیم که در جهات عمود بر یکدیگر بسته شده اند. با انسداد هوای نسبتاً کم، چنین سازه ای، فرارحباب قطرات را کاهش می دهد.

  مشخصات فنی بلوک قطره گیر لانه زنبوری:

  طول: 120سانتی متر
  عرض: 30سانتی متر
  ارتفاع: 13سانتی متر
  حداکثر سرعت برخورد قطرات: 4.5 متر بر ثانیه
  حداکثر دمای کاری: 55 تا 65 درجه سانتیگراد
  مجرای عبور هوا بر حسب mm : 18 و 20

  انواع قطره گیر لانه زنبوری:

  قطره گیرسلولار بر اساس نوع چینش و فاصله و متریال المانها به انواع زیر تقسیم می گردند:
  •    TAP150 
  •    DV150
  •    TEP130

  قطره گیر لانه زنبوری بر اساس درصد پلی اورتان مصرفی در ساخت ورقهای pvc و pp در سه تیپ زیر تولید می گردد:
  1-قطره گیر لانه زنبوری گرید یک
  2-قطره گیر لانه زنبوری گرید دو
  3-قطره گیر لانه زنبوری گرید سه

  قطره گیر لانه زنبوری برج خنک کننده

  مزایای استفاده از قطره گیر پلیمری برج خنک کننده:

  •    وزن نسبتاً کمی دارند که امکان نصب سریع و آسان را بدون دخالت ماشین آلات و تجهیزات خاص فراهم می کند.
  •    آنها هنگام کار در هر شرایطی کارایی بالایی را نشان می دهند.
  •     قطره گیر سلولارخواص و کیفیت عملیاتی خود را در محدوده دمایی از -60 ° C تا +85° C از دست نمی دهند.
  •    آنها در معرض پوسیدگی و تشکیل رسوب روی سطح نیستند.
  •    آنها دارای استحکام بالایی هستند که به دلیل دنده های سفت کننده ارائه شده در طراحی حاصل می شود.
  •    بلوک قطره گیر برج خنک کننده شامل چندین عنصر است که با اسپیسرها و لوله ها متصل شده اند.
  پی وی سی سفت و سخت یا پلی پروپیلن به عنوان ماده ای برای ساخت چکه گیر آب کولینگ تاور استفاده می شود. گزینه دوم به طورخاص برای شرایطی طراحی شده است که در آن لازم است از مقاومت بالای سازه در برابر حرارت (تا 120 درجه سانتیگراد) اطمینان حاصل شود.

  دیگر محصولات مشابه و مرتبط

   پکینگ برج خنک کننده

  قطعات برج خنک کننده 

  کولینگ تاور

  طرز کار چکه گیر برج خنک کننده:

  اصل عملکرد چگه گیر در برج خنک کننده بسیار ساده است. فن برج خنک کننده یک گرداب هوایی قدرتمند ایجاد می کند که بخار و قطرات آب را به سوی خود یا خارج از برج هدایت می کند. چکه گیر کولینگ تاور در مسیر جریان مرطوب در یک لایه یکنواخت بدون شکاف نصب می شود. قطرات روی سطح صفحات آن جمع می شوند و دوباره به برج خنک کننده سرازیر می شوند. 
  البته باید خاطر نشان کنیم که شبنم گیر برج خنک کننده با توجه به فاصله صفحات یا چشمه های که بین ورقه ها وجود دارد، قادر به جذب میزان متفاوتی از قطرات و شبنم های در حال خروج از برج  خنک کن می باشد. در ضمن سرعت هوا، میزان قطرات و ارتفاع قطره گیر نیز در این امر می تواند موثر باشد.

  قطره گیر برج خنک کننده NCT:

  قطره گیر برج خنک کننده NCT یک بلوک پروفیل پی وی سی با شکل منحنی خاص است که به لطف این راه حل خلاقانه عملکرد برج خنک کننده به شرح زیر است: جریان هوا سه بار جهت خود را تغییر می دهد که تضمین کننده راندمان بالا است. فرار قطرات پس از نصب قطره گیر در برج های خنک کننده NCT تا 10 برابر کمتر از آنالوگ ها است و به 0.001 کل گردش سیال می رسد، که می تواند هزینه ها را به طور قابل توجهی در هنگام میکاپ برج خنک کننده کاهش دهد. یکی دیگر از مزایای مهم در عملکرد برج های خنک کننده NCT، شکل خاص دریفت الیمیناتور است که به حداقل تلفات دریفت کمک می کند. بلوک های چکه گیر برج خنک کننده به راحتی جدا می شوند، که تا حد زیادی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه برنامه ریزی شده را تسهیل می کند.

  مزایای قطره گیرها در انواع مختلف کدامند؟

  •    قابلیت سفارشی سازی انواع قطره گیر
  •    طول عمر بالای این قطعه
  •    عدم رسوب پذیری و قابلیت اسید شوی
  •    دارای کمتریم میزان افت فشار
  •    تولید در ابعاد مختلف 
  •    مقاومت شیمیایی بالا با استفاده از مواد بدون بازیافت
  •    مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش
  •    عدم تغییر شکل در دماهای بالا با توجه به نوع متریال
  •    انعظاف پذیری بالا
  •    کاهش میزان مصرف آب در بالاترین حد
  •    جلوگیری از تراکم افزایش مه در بالای برج خنک کننده در فصول گرم سال

  دریفت الیمیناتور کولینگ تاور

  چه نوع قطره گیری برای برج خنک کننده ما مناسب است؟

  با توجه به معرفی انواع قطره گیر برج خنک کننده و بیان مشخصات آنها شما می توانید از هر دو نوع چکه گیر لانه زنبوری و قطره گیر تیغه ای در دستگاه خود استفاده نمایید. استفاده از هرکدام از انواع قطره گیر بستگی به شرایط محیطی و تجربه کاریی شما دارد. در کل می توان گفت که هر دو نوع قطره گیر برای رسید به مقصود، یعنی کاهش هدر رفت آب موثر می باشد.

  قیمت قطره گیر برج خنک کننده:

  قطره گیرهای برج خنک کن نیز برای قیمت گذاری، مانند دیگر قطعات کولینگ تاور بر اساس پارامترهای مختلفی سنجیده می شوند. قیمت قطره گیر برج خنک کننده بر اساس نوع و مدل قطعات، متریال مصرفی و گرید آن، وزن صفحات، قیمت مواد اولیه خام، سطح مقطع و ضخامت ورقه ها، ابعاد قطره گیر و... محاسبه و تخمین زده می شود. 
  بطور مثال قیمت هر متر مربع قطره گیر لانه زنبوری با ضخامت 500 میکرون که از جنس پی وی سی و رنگ مشکی بر اساس ابعاد استاندارد تولید شود در حدود 950 هزار تومان می باشد. همین قطره گیر اگر از مواد درجه یگ و رنگ طوسی تولید شود و ضخامت آن 600میکرون در نظر گرفته شود قیمت هر متر مربع آن برابر با 1.200.000تومان می شود. البته این قیمت ها مربوط به 6 ماه اول سال 1401 هجری شمسی می باشد. که با توجه به گذشت زمان و افزایش قیمت مواد اولیه قطعا تغییراتی خواهد داشت.
  شما می توانید جهت دریافت مشخصات انواع قطره گیر و قیمت قطره گیر برج خنک کننده همین حالا با کارشناسان شرکت آذین تهویه تماس بگیرید و در اسرع وقت پیش فاکتور فنی و مالی مورد نظر را دریافت نمایید.

   

 • مشخصات ظاهری
  ابعاد
  استاندارد
  رنگ بدنه
  مشکی
  جنس بدنه
  پی وی سیPVC
  کشور سازنده
  ایران
 • ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه