جدیدترین ها

منبع کویل دار

منبع کویل دار آب گرم مصرفی یا منبع کویلی (Domestic Hot Water Generator) یکی از تجهیزات مرسوم موتور خانه می باشد. همان طور که از نام این دستگاه مشخص است از دو قسمت اصلی تشکیل شده است .
1-منبع ذخیره آب
2-کویل گرمایشی
از منابع کویل دار ایستاده و افقی برای تامین آب گرم مصرفی در ساختمانهای مسکونی، تجاری و همچنین آب گرم مورد استفاده در کارخانجات صنعتی استفاده می گردد.
معمولا دمای آب گرم مورد نیاز و مطلوب بین 50تا70 درجه می باشد. برای تامین آب گرم از طریق موتور خانه مرکزی می توان از تجهیزات مختلفی استفاده نمود. در این بین انواع منابع کویل دار و منبع دوجداره طرفداران بیشتری در سالهای اخیر پیدا کرده است. در نقشه های مهندسی این تجهیزات را با علامت اختصاری DHWG نشان می دهند. در ادامه در قسمت توضیحات تکمیلی مطالب بیشتری درمورد نحوه کار منبع کویل دار، اجزایی منبع کویلی، انواع منبع کویلی و قیمت منبع کویل دار  عنوان خواهیم نمود.

مدلهای دیگر کالا:
۰ تومان
۰ تومان
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • منبع کویل دار چیست؟

  در واقع منبع کویل دار به نوعی همان آب گرم کن های قدیمی می باشد که برای تامین آب گرم، مورد استفاده قرار می گرفت با این تفاوت در منابع کویلی از حرارت مستقیم شعله استفاده نمی شود و برای گرم کردن آب مخزن از یک واسطه بنام کویل مسی استفاده می گردد. همان طور که در بالا اشاره نمودیم منبع کویلی از دو قسمت اصلی یعنی منبع آب و کویلی که در داخل آن قرار میگیرد تشکیل شده است. جنس منابع کویل دار بطور معمول از ورق گالوانیزه گرم فولاد مبارکه تهیه می شود که با توجه به ظرفیت آن از ضخامت 4تا8 میلیمتر متغییر می باشد. بخش تبادل انرژی یا همان کویل حرارتی منبع کویلی نیز معمولا از لوله های مسی با ضخامت های 0.7-0.9 و بالاتر ساخته می شود. حجم کویل مورد استفاده نیز با توجه به ظرفیت منبع آب گرم از 9 فوت تا 120 فوت مربع متغیر می باشد.

   تولید-منبع کویلی

  نحوه عملکرد منبع کویل دار:

  منبع کویلی در واقع نوعی مبدل حرارتی محسوب می شود که بصورت غیر مستقیم بین دو سیال گرم و سرد تعادل برقرار می کند. و موجب گرم شدن آب سرد موجود در مخزن اصلی یا همان منبع می گردد. مکانیزم عملکرد منابع کویلی به این شکل می باشد که آب داغ یا بخار از طریق بویلر و دیگ آب گرم وارد کویل حرارتی می شوند و حرارت خود را به آب موجود در مخزن منتقل می نماید، سپس به سمت منبع گرمایش در موتور خانه رفته و مجددا همین سیکل تکرار می شود تا دمای آب مخزن کویل دار به حد مورد نظر برسد.
  نکته مثبت در منبع کویلی این است که در زمان عدم مصرف آبگرم، می توان از طریق در نظر گرفتن خط لوله برگشت آبگرم مصرفی، آب موجود در لوله ها را به مخزن برگشت داد تا در زمان نیاز آب گرم مورد نیاز به سرعت و بدون اتلاف انرژی و هدر دادن آب فراهم شود.
  توجه داشته باشید در صورتی که خط برگشت آب گرم در زمان پایپینگ اجرا نشده باشد. در زمان باز شدن شیر آب گرم، به علت سرد شدن آب موجود در لوله می بایست حجم آب موجود در لوله تخلیه شود تا آب گرم به مصرف کننده برسد. این مسله باعث هدر رفت قسمت زیادی از آب شرب می شود.
  نکته مهم در عملکرد درست یک منبع آب گرم کویل دار انتخاب صحیح حجم مخزن و سطح مفید کویل می باشد. اگر هرکدام از این دو مورد به درستی در زمان ساخت منبع کویلی رعایت نشود مصرف کننده گان به احتمال زیاد دچار مشکل و کمبود آب گرم خواهند شد.
  بطور مثال یک منبع کویل دار ایستاده با ظرفیت 1000 لیتری نیاز به سطح کویل 25 تا 30 فوت دارد در صورتی که کویل با سطح کمتر در نظر گرفته شود آب موجود در مخزن به خوبی گرم نمی شود و ساکنین در زمان استفاده از آب گرم با کاهش دمای آب گرم مواجه می شوند. همچنین حجم ذخیره آب منبع باید به ازای هر واحد 100متری در حدود 110 لیتر باشد تا در زمان پیک مصرف با کاهش فشار آب روبرو نشوید.

   انواع منبع کویل دار :

  منابع کویلی را می توان از چندین لحاظ دسته بندی نمود که شامل شکل ظاهری منبع، تعداد کویل، جنس بدنه و کویل حرارتی و... می شود. در ادامه انواع مختلف آن را توضیح خواهیم داد.

  منبع کویل دار ایستاده یا عمودی : 

  یکی از مرسوم ترین و پر مصرف ترین اشکال این تجهیز گرمایشی نوع منبع کویلی ایستاده می باشد. منابع کویل دار عمودی به لحاظ جانمایی و اشغال فضای موتور خانه بسیار مناسب هستند چون فضای کمی را اشغال می کنند. ارتفاع این مدل از منبع ها از 150 سانتی متری شروع می شود و در ظرفیت های بالاتر تا 300سانتی متر نیز می رسد.

  منبع کویل دار افقی یا خوابیده : 

  معمولا در مکانهای که ارتفاع سقف کم است و امکان استفاده از منبع کویل دار ایستاده نمی باشد. از منبع کویلی خوابیده یا افقی می توان استفاده نمود. این منابع بصورت خوابید بر روی یک چهار پایه و در ارتفاع 1.5تا 2 متری از سطح زمین قرار می گیرند و اتصالات ورودی  وخروجی در دو طرف کلگی منبع قرار داده می شود. از لحاظ کارایی و ابعاد، این دو مدل منبع کویلدار با هم تفاوتی ندارند و فقط مبنا انتخاب محل قرار گیری و محدودیت های محل نصب می باشد. قیمت منبع کویل دار ایستاد و افقی با هم چندان تفاوتی ندارد چون به یک میزان متریال در آن استفاده می شود.

  منابع کویل دار تک کویل و دو کویل : 

  بطور معمول تمامی منابع کویلی ایستاده و خوابیده بصورت تک کویل طراحی و تولید می شوند. ولی در موارد خاص و طبق درخواست مشتری از دو کویل در منبع استفاده می گردد. که علت اصلی این کار دو مورد زیر می باشد.
  الف) در منابع کویل دار بزرگ به علت حجم بالای کویل بهتر است بجای یک کویل از دو کویل مجزا استفاده شود تا هم سرویس و نگهداری راحت تر انجام شود و هم در صورت نیاز به اسید شوی بتوان با یک کویل از دستگاه استفاده نمود. همچنین برای بالابردن راندمان منابع کویلدار، گاهی از دو کویل استفاده می شود تا بهتر تبادل حرارت صورت گیرد.
  ب) در مواقعی که از سیستم گرمایش خورشیدی در فرآیند گرمایشی استفاده می شود از منبع کویل دار دو یا چند کویل استفاده می کنند. در این حالت سازنده منبع کویل دار یکی از کویل ها را به سیستم خورشیدی متصل می کند تا با کمترین هزینه آب را گرم کند. در صورتی که این میزان انرژی کافی نباشد از کویل های بعدی که به بویلر متصل می شود برای گرم کردن سریع تر آب می توان استفاده نمود.

  منبع کویلی- دوکویل-ایستاده

  منبع کویل دار به لحاظ جنس بدنه: 

  در ساخت منابع کویلی از ورق های فلزی مانند گالوانیزه، ورق سیا ه ST-37 و ورق استیل 304 و316 استفاده می شود. در صورتی که از ورق گالوانیزه در ساخت منبع استفاده شود بعد از جوشکاری، رد جوش ها با رنگ اپوکسی پوشش داده می شوند. در صورتی که طبق سفارش کارفرما، سازنده منبع کویلی از ورق سیاه در بدنه استفاده کند. می بایست بعد از مراحل برش و جوشکاری، سطوح داخلی و خارجی سند بلاست شوند و سپس دو یا سه لایه رنگ اپوکسی زده شود تا عمر مفید دستگاه افزایش یابد. ساخت منابع کویل دار استنلس استیل هزینه ای بالای را در پی دارد به همین علت کمتر پیش می آید که برای مصارف عمومی و صنعتی از این جنس ورق استفاده شود. 

  مطالب پیشنهادی برای شما <<< یونیت هیتر  -  کوره هوای گرم  >>>

  منبع کویلی از نظر جنس و فرم کویل: 

  انواع منابع کویل دار ایستاده و افقی از متریال های مختلفی قابل تولید هستند. متریال مورد استفاده در ساخت کویل حرارتی از جنس لوله مس با ضخامت های مختلف می باشد. مس به لحاظ تبادل حرارت به دیگر فلزات ارجعیت دارد. به همین خاطر در90 در صد مواقع از کویل های مسی در انواع مبدل ها استفاده می شود. البته در کاربری های که امکان خورندگی و رسوب بیشتر است باید از لوله های استیل 304 یا استنلس استیل 316 استفاده نمود تا در مقابل خوردندگی مقاوم باشند.
  کویل منبع کویل دار اکثر مواقع بصورت یو U شکل طراحی و تولید می شود. این شکل کویل هم راندمان بالای دارد و هم در زمان اسید شوی و سرویس منبع کویلی مشکلی به وجود نمی آید. در بعضی منابع از کویل های اسپیرال یا مارپیچی استفاده می شود. این نوع کویل ها راندمان بالای دارند ولی اشکال اصلی آنها عدم دست رسی برای سرویس و نگهداری می باشد. ودر صورت نشتی و خرابی قابل تعمیر نیستند. به همین خاطر استفاده از منابع کویل دار اسپیرال چندان پیشنهاد نمی شود.

  کویل-منبع-کویلی

  اجزای منبع کویل دار :

  بدنه یا مخزن آب گرم که یکی از قسمتهای اصلی دستگاه می باشد. همانطور که عنوان شد معمولا از ورق گالوانیزه گرم با ضخامت های 4تا8 میل ساخته می شود.
  کویل حرارتی، این قطعه از لوله های مسی یا استیل ساخته می شود تا به بهترین شکل ممکن حرارت بخار یا آب داغی را که درونش جریان دارد به آب مخزن منتقل نماید. میزان تبادل حرارت به سطح کویل بستگی دارد که باید بطور مناسب انتخاب شود.
  دریچه بازدید منبع کویل دار، این قسمت در منابع بزرگتر از 2000لیتری مرسوم است. در واقع در قسمت بدنه و هم تراز با کویل یک دریچه ساخته می شود تا در زمان نیاز، بتوان از کویل بازدید نمود و کار سرویس و نگهداری و تعمیرات را راحت تر انجام داد.
  بوشن ها، این قطعه بر روی قسمت های مختلف منبع متصل می گردد تا لوله های ورودی و خروجی و تجهیزات کنترلی بر روی آن نصب شود. معمولا سنسور دما ، شیر تخلیه، گیج فشار، شیر اطمینان و... بر روی بوشن ها نصب می شود.

  روش نصب  و راه اندازی منبع کویل دار:

  همان گونه که قبل تر عنوان شد از منبع کویل دار برای گرم کردن آب مصرفی در اکثر موتور خانه ها استفاده می شود. بر همین اساس در طول زمان بهره برداری از موتور خانه، حداقل یک با نیاز به نصب و تعویض منبع کویل دار می باشد. بطور استاندارد عمر مفید ساختمان و ابنیه حدود 30 سال و تجهیزات موتورخانه 15 سال در نظر گرفته می شود که بر همین اساس حداقل باید دو بار منبع کویل دار در قسمت تاسیسات نصب شود.
  نصب و راه اندازی منابع کویلی ایستاده و خوابیده مستلزم رعایت موارد فنی می باشد و نیاز است که یک تکنسین مجرب کار لوله کشی و نصب قطعات منبع کویلی را انجام دهد تا در زمان استفاده با مشکل مواجه نشویم.

  نصب منبع-کویل دار-آذین تهویه
  دو مورد اصلی که در زمان نصب منبع کویل دار باید مد نظر قرار گیرد:

  1-محل نصب منبع کویلدار به دقت انتخاب شود

  برای جانمایی منبع کویل دار ایستاده یا افقی باید مکانی را در نظر بگیرید که فضای کافی برای تعمیرات و سرویس در آیند وجود داشته باشد. چون هر چند سال نیاز به اسید شوی کویل وجود دارد باید فضای کافی برای خروج ، اسید شوی  و نصب مجدد کویل وجود داشته باشد.
  سطحی که منبع کویل دار ایستاده روی آن قرار می گیرد باید کاملا تراز و صاف باشد. در ضمن فنداسیون باید مقاومت لازم را در برابر وزن منبع کویلی داشته باشد. طور مثال یک منبع کویل دار 2000لیتری با توجه به حجم اب موجود ار آن حدود2500 کیلو گرم می شود یعنی 2.5 تن وزن نهای منبع می شود. اگر سطح مورد نظر هم تراز نباشد به یکی از پایه های فشار بیشتری وارد می شود و احتمالا خرابی را در زمان کوتاهی افزایش می دهد.
  محل نصب منبع کویل دار باید به گونه ای باشد که شما به تمام زوایای مخزن دسترسی داشته باشید تا جهت عایق کاری و بازدید قطعات مشکلی بوجود نیاید.
  در صورتی که منبع کویلی در فضای باز نصب شود حتما از عایق پشم سنگ یا شیشه در جداره مخزن استفاده شود.
  ابعاد درب موتورخانه باید به گونه ای باشد که بتوان منبع را به راحتی برای ورود و خروج حمل کرد.

  2-رعایت لوله کشی اصولی در نصب منابع کویلی

  اسید شوی کویل و تعویض کویل یکی از کارهای مرسوم در نگهداری منبع کویل دار است. به همین علت باید لوله کشی و محل قرار گیری لوله های ورودی و خروجی به گونه ای باشد که به راحتی اتصات باز و بسته شوند و نیاز به برشکاری و خرابکاری لوله ها نباشد.
  بهتر است از اتصالات مناسب و راحت باز شو ماننده مهره و ماسوره و فلنچ در قسمت های مختلف استفاده شود.
  سایز و جنس مناسب لوله های رفت و برگشت باید متناسب با ظرفیت منبع کویلی انتخاب شود.
  منبع کویل دار باید مجهز به اتصالات شیر تخلیه و شیر اطمینان باشد.
  وجود ساپورت و نگهدارنده برای لوله های متصل به منبع الزامی است زیرا در غیر این صورت وزن لوله ها به فلنچ و اتصالات مخزن فشار اضافی وارد خواهد کرد.

  منبع -کویلدار-موتور خانه

  تفاوت منبع کویل دار با منبع دوجدار چیست؟

  هر دو این تجهیزات برای گرم گردن آب مصرفی درکاربری مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می شوند. روش کاری هر دو نوع منبع نیز تبادل حرارت از سیال گرم به سیال سرد می باشد. تا به دمای مد نظر 50تا70 درجه برسد. اصلی ترین تفاوت منبع کویلی و منبع دوجداره در تعداد جداره ها و وجود کویل می باشد. 
  در ساخت منابع دو جداره از دو مخزن تو درتو استفاده شده که آب گرم در جداره بیرونی قرار می گیرد و آب سرد در مخزن داخلی و به مرور تبادل حرارت صورت می گیرد. ولی در منابع کویلدار تنها از یک جدار مخزن استفاده می شود و واسطه انرژی یک کویل مسی در داخل منبع می باشد. آب داغ یا بخار توسط لوله کشی وارد کویل یو U شکل می شود و پس از تبادل انرژی به سمت بویلر یا دیگ آب گرم بر می گردد.  
  یکی دیگر از تفاوت ها، اختلاف در قیمت منبع کویل دار با منبع دو جداره می باشد. منابع کویلی به علت داشتن کویل مسی، صفحه، کلگی چدنی و فلنچ قیمت بالاتری نسبت به منابع دوجداره دارد و به همان نسبت راندمان بالاتری نیز دارد. در صورت وجود رسوب گرفتگی به راحتی می توان کویل را اسید شوی نمود یا تعویض نمود  ولی منابع دوجداره بعد از رسوب یا نشتی به سختی تعمیر می شوند و معمولا بعد از تعمیر نیز عمر چندانی نمی کنند.
  بطور مثال قیمت منبع کویل دار 1500 لیتری با کویل مسی و ورق گالوانیزه 5 میلیمتر در حدود38 میلیون تومان برآورد می شود ولی قیمت منبع دوجداره 1500 لیتری با ورق گالوانیزه 5و3 میلیمتری در حدود 32 میلیون تومان می باشد. 

  قیمت منبع کویل دار:

  احتمالا در زمان استعلام قیمت منبع کویلی با قیمت های مختلفی روبرو می شوید که برای شما این ابهام پیش می آید که علت این همه اختلاف قیمت منابع کویل دار در چیست؟
  در برآورد قیمت منبع کویل دار ایستاده و خوابیده پارامترهای مختلفی نقش دارند که چند مورد مهم را در زیر عنوان می کنیم .
  ضخامت ورق بدنه و عدسی ها منبع کویلی
  جنس ورق بدنه که شامل گالوانیزه، ورق سیاه یا استیل می شود.
  جنس کویل منبع کویل دار که در دو نوع لوله مسی یا لوله استنلس استیل است.
  ظرفیت و حجم کویل حرارتی که براساس فوت مربع بیان می شود.
  داشتن پوشش رنگ اپوکسی یا نداشتن رنگ در بدنه مخزن
  وجود دریچه بازدید نیز در افزایش قیمت منبع کویل دار ایستاده موثر است.
  شما می توانید برای استعلام قیمت منبع کویلی عمودی و افقی با کارشناسان فروش شرکت آذین تهویه تماس حاصل فرمایید و علاوه بر قیمت تجهیزات مورد نیاز، مشخصات کامل  منبع کویل دار( ابعاد، وزن، ضخامت و...) را نیز دریافت نمایید.

   

 • مشخصات ظاهری
  ابعاد
  سفارشی
  رنگ بدنه
  طوسی
  جنس بدنه
  گالوانیزه
  کشور سازنده
  ایران
 • ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه