پرفروش ترین ها
محبوب ترین ها

اگزاست فن Exhaust Fan

اگزاست فن (Exhust fan) یا همان هواکش های مکنده یکی از اصلی ترین تجهیزات جهت جابجای و تهویه هوا می باشند که در مصارف خانگی و صنعتی بسیار پرکاربرد هستند. باید بدانید که یکی از موثرترین و بهترین راه‌ها و درعین حال کارآمد ترین آنها در برقراری یک گردش هوای دائمی در محیط های بسته و حتی نیمه باز، استفاده از انواع فن های دمنده و مکنده می باشد. بر اساس نوع کاربری و با توجه به فضای مورد نظر و ابعاد آن انواع اگزاست فن ها با ساختارهای متفاوت می بایست طراحی و تولید شود تا بتواند نتیجه مطلوب را در پی داشته باشد.
البته تمامی این فن ها علی رغم شکل ظاهری و میزان توان جابجای هوا همگی با هدف ایجاد گردش هوا و یا خروج هوای راکد در فضاهای بسته مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگزاست فن یکی از انواع فن ها می باشد که به گونه ای طراحی شده که بجای دمش هوا به داخل فضای عمل مکش و تخلیه هوا را انجام می دهد. بطور مثال یکی از ابتدای ترین و ساده ترین آن ها هودهای آشپزخانه هستند که هوای نامطبوع و بوی غذا را مکش کرده و از طریق کانالهای خروجی به بیرون هدایت می نماید واز این طریق موجب تهویه هوای آشپزخانه می شود. توضیحات بیشتر درمورد انواع اگزاست فن و مشخصات آن و اجزای این دستگاه را در بخش توضیحات تکمیلی مطالعه فرمایید.

مدلهای دیگر کالا:
۰ تومان
۰ تومان
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 •  اگزاست فن چیست ؟

  همانطور که از نام این دستگاه مشخص و قبل تر نیز اشاره نمودیم، اگزاست فن ها یا فن های مکنده ، تجهیزاتی هستند که به کمک آنها می توان حجم مشخصی از هوا را جابجا نمود. در واقع اگزاست فن نوعی مکنده صنعتی می باشد که می توان از طریق آن هوای ساکن ، آلوده و مرطوب را تخلیه نمود و از این طرق هوای تازه را به روشهای طبیعی و مکانیکی برای فضای مورد نظر محیا نمود. در ادامه درمورد علت استفاده از اگزاست فن ، دسته بندی اگزاست فن ،  قیمت اگزاست فن و... بیتر توضیح خواهیم داد.

  اگزاست فن (Exhust fan):

  باید بدانید که کلمه اگزاست فن متشکل و تغییر یافته واژه Exit air circular  به Exhust fan می باشد . کلمه اول به معنای خروج هوای چرخشی است که اشاره به فرآیند خروج هوای آلوده و ورود هوای تمیز از طریق پنجره است . در حالیکه واژه دوم به ایجاد فشار هوا به وسیله اگزاست فن Exhust fan اشاره میکند . البته ساختار و مشخصات فنی دستگاه به مرور در طول زمان و با پیشترفت علم و تکنولوژی تغییر نموده است و به شکل امروزی رسیده است در ادامه توضیحات بیشتری در مورد انواع فن ها و کاربرد آنها خواهیم داد. وبه شما خواهیم گفت چه نوع هواکشی مناسب کار شما می باشد.

  چرا باید از اگزاست فن استفاده نمود؟

  همانطور که می دانید هر محیط بسته نیاز به تهویه و گردش هوا دارد تا از این طریق هوای تازه جایگزین هوای آلوده و نامناسب شود . بطور کلی جهت ایجاد گردش هوا در محیط های بسته و یا رسیدن به فرآیند تهویه ی مطبوع در اکثر موارد، طراحی تجهیزات و دستگا ههای مربوطه به گونه‌ای است که جریان هوای خارج که همان هوای تازه می باشد را به شکل فشار مثبت و دمش هوا در فضای محیط بسته پخش نماید و هوای آلوده به سبب فشار مثبت و جریان هوا از طریق روزنه ها و در و پنجره خار ج شود. ولی در بیشتر موارد این گونه طراحی برای گردش و تهویه هوا کاربرد ندارد و انجام آن جواب گو نبوده و زمان زیادی طول می کشد تا هوای آلوده از محیط خارج شود. به همین خاطر استفاده از اگزاست فن برای تخلیه هوای آلوده بسیار مناسبتر می باشد و در زمان خیلی کمتری با صرف حداقل انرژی  و هزینه پایین می توان هوای آلوده را از فضای مورد نظر تخلیه نمود.


  موارد استفاده و شرایط کاری انواع اگزاست فن :

  از آنجا که از اگزاست فن برای مکش هوا و خروج آن از محیط استفاده می شود، وبطور معمول مسیرهای خروجی هوا شامل کانال ، دریچه و زانوی می باشد، که موجب افت فشار می شود. به همین خاطر اگزاست فن باید دارای قدرت مکش بالایی باشد. تا بتواند به خوبی هوای مورد نظر را از طریق کانلهای خروجی هوا مکش و به بیرون هدایت نماید.به همین خاطر عموماً اگزاست فن ها دارای الکتروموتورهای بسیار قدرتمندی هستند. در شرایط عادی از اگزاست فن ها به جهت مکش و خروج هوا از محیط استفاده می‌شود؛ اما در بعضی موارد از اگزاست فن ها جهت گردش هوا و سیرکوله هوا استفاده میگردد. این فرآیند به این شکل می باشد که اگزاست فن همراه با مکیدن هوای محیط، این هوا را از فیلترهای که در مسیر جریان هوا وجود دارد عبور داده ومجددا از طریق شبکه کانال کشی به محیط برمیگرداند.

  یکی از موارد پراهمیت در نصب اگزاست فن سقفی ، تکمیل فرآیند تهویه در اتاق تمیز می باشد. جایی که باید جریان دائمی هوا از ورود تا خروج همراه با فیلتراسیون مناسب صورت گیرد. اگزاست فن سقفی در اتاق تمیز وظیفه ی خروج هوای تولید شده توسط هواساز های خاص این محیط ها را بر عهده دارند.
  لازم به ذکر است که فقط یکی از موارد استفاده از اگزست فن سانتریفیوژ انتقال هوا می باشد، این دستگاهها بخاطر قدرت بالا و تنوع در نوع طراحی و ساختار پروانه که دارند، در مواردی نیز به عنوان منتقل کننده مواد مختلف مورد استفاد قرار میگیرند بطورمثال در صنایع مختلف جهت انتقال گرانول،آرد، انواع پودرها، انتقال الیاف وکارتن و... از اگزاست فن های سانتریفوژ استفاده میشود.

  دسته بندی انواع فن و هواکش :

  فن های دمنده و مکنده را از دو جهت می توان دسته بندی نمود یکی از لحاظ نوع پروانه و دیگری از لحاظ شکل نصب و محل قرار گرفتن.
  دسته بندی انواع فن از لحاظ محل نصب : 

  1-اگزاست فن سقفی (ROOF TOP FAN)

  همانطور که مشخص است علت نام گذاری فن های سقفی رادیال نحوه و محل نصب آنها می باشد، اگزاست فن های سقفی یا فن هواکش پشت بامی برای تخلیه هوای آلوده محیط های مختلف طراحی می شود و با توجه به فضای کمی که اشغال می کند برای مکش هوا در پروژهای زیادی مورد توجه قرار می گیرد.
  اگزاست فن سقفی سانتریفیوژ از چند قسمت اصلی تشکیل شده است که شامل شاسی اصلی ، کلاهک محافظ موتور ، پروانه رادیال و الکتروموتور می باشد. معمولا از اگزاست فن سقفی بر روی سقف سوله ها و سالنهای تولید استفاده می شود. از فن های رادیال سقفی با توجه به شکل طراحی، معمولا در مکانهای که کمتر افت فشار دارند استفاده میشود و معمولا بدون اتصال به کانال و بصورت مستقیم بر روی سقف نصب می شوند.
  اگزاست فن های سقفی بنام های دیگری نیز در بازار شناخته می شوند مانند اگزاست فن قارچی ، هواکش سقفی، فن شعاعی و... که همه آنها در عمل یک کار را انجام می دهند. البته در ظاهر شاید با هم کمی متفاوت باشند ولی معمولا در دو نوع کوبل مستقیم و فولی تسمه طراحی می شوند که  دارای کلاهک گرد و مربعی شکل هستند. هواکش های سقفی از قطر 20 تا 90سانتی متر تولید می شوند که معمولا در سرعتهای 900و 1400 دور طراحی  و تولید می شوند.

  2- اگزاست فن دیواری(WALL FAN)

  فن های دیواری نیز همانطور که از نام آنها مشخص است به علت محل نصب به این نام معروف شده اند. اگزاست فن های دیواری که بنام هواکش دیواری یا فن محوری نیز در بازار شناخته می شوند به راحتی بر روی دیوار یا پنجره نصب می شوند و هوای محیط مورد نظر را مکش و تخلیه می نمایند. معمولا در چهار گوشه قاب این هواکش ها سورخ های تعبیه شده که جهت نصب بروی دیوار یا پنجره پیچ می شوند.
  اگزوز فن دیواری از متریال پلاستیک و فلز ساخته می شود که معمولا  در سایزهای کوچک تر و در مصارف خانگی فن های پلاستیکی مورداستفاده قرار می گیرند مانند انواع هواکش های دمنده و خزر فن که در بازار موجود است. ولی اگزاست فن دیواری در مصارف صنعتی معمولا باید از قدرت و مقاومت بالاتری برخوردار باشد تا بتواند در شرایط مختلف به راحتی کار کند و زود مستهلک نشود. به همین خاطر هواکش های دیواری که در چنین محیط های استفاده می شود از جنس آلومینیم، استیل یا گالوانیزه می باشد.
  اگزاست فن های دیواری بطور معمولا از چند قسمت کلی که شامل قاب اصلی ، پایه موتور ،توری یا دمپر و پروانه  است تشکیل می شود. موتور های مورد استفاده در هواکش های دیواری بصورت تکفاز یا سه فاز می باشند که در سرعت های 900، 1400 و3000 دور مورد استفاده قرار میگیرند.
  باید به این نکته توجه داشته باشید که اگزاست فن های دیواری که دارای پروانه اکسیال یا محوری هستند میزان هوای بیشتری را نسبت به اگزاست فن های سانتریفوژ سقفی جابجا می کنند ولی در فشار کمتر، البته میزان صدای فن های اکسیال دیواری از فن های سانتریفیوژ بیشتر می باشد.


  3-اگزاست فن یوتیلیتی(UTILITY FAN)

  در واقع یکی از پرکاربرد ترین و مناسب ترین تجهیزات برای داشتن یک تهویه مناسب استفاده از اگزاست فن یوتیلیتی می باشد. اگزاست فن های یوتیلیتی دارای یک پروانه از نوع سانتریفیوژ می باشند که میتوانند از آن طریق هوای محیط را به خوبی مکش کنند و از طریق ایجاد فشار منفی موجب جایگزینی هوای تازه شوند. این نوع از فن های سانتریفیوژ یوتیلیتی برای مصارف مختلف صنعتی و نیمه صنعتی بسیار مفید و مناسب هستند البته در خیلی از کاربرهای تجاری و مسکونی مثلا برای تخلیه هوای سرویس بهداشتی  و حمام می توان از یک اگزاست فن یوتیلیتی کابین دار به عنوان مکنده مرکزی استفاده نمود. که دارای شکلی زیبا و صدای کم باشد.
  سیستم انتقال قدرت از موتور به پروانه در اگزوز فن یوتیلیتی به صورت کوبل مستقیم و فولی تسمه می باشد . متریال مورد استفاده در تولید این نوع اگزاست فن ها از ورق فولاد سیاه، ورق گالوانیزه و ورق استنلس استیل می تواند باشد. که با توجه به نوع هوای الوده و میزان دمای آن می توان از موارد مختلف برای ساخت پروانه و حلزونی دستگاه استفاده نمود. میزان دبی هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی از 500 متر مکعب در ساعت تا 90.000 متر مکعب در ساعت می تواند باشد. به خاطر صدای کم این نوع از فن ها یکی از کاربرد های آن در بیمارستانها و مراکز درمانی می باشد به همین خاطر این تجهیزات را بنام اگزاست فن بیمارستانی نیز می شناسند.
  قطر پروانه این دستگاه از سایز 25 تا 160 سانتی متر می باشد که در سایزهای بالاتر از 100 سانتی متر معمولا انتقال قدرت بصورت غیر مستقیم می باشد و توسط فولی و تسمه یا بصورت کوپلینگی صورت می گیرد.

  دسته بندی انواع فن از لحاظ نوع پروانه

   در این دسته بندی تنوع بیشتری از فن ها وجود دارند که در ادامه بطور مختصر هر کدام را نام میبریم و توضیح می دهیم.
  الف ) فن با پروانه  آکسیال (AXIAL) :  از این نوع پروانه در مواردی که نیاز به ایجاد فشار کمتری باشد استفاده می گردد .هدف استفاده از پروانه اکسیال انتقال یا هواکش آکسیال حجم هوای بیشتر می باشد . این نوع فن ها در کاربری صنعتی از متریال های سخت مانند فولاد، آلومینیم و استیل ساخته می شوند ودر کاربری ها سبک و خانگی از جنس پلاستیک مقاوم وسبک جهت ساخت پروانه استفاده میگردد. در مقایسه با فن های سانتریفیوژ حجم بیشتری از هوا را را جابجا می کنند و صدای نسبتا بیشتری نیز دارند.این نوع پروانه به شکلهای مختلف طراحی و تولید می شود که در ذیل اشاره شده است.


  1-فن دیواری : فن دیواری یا پنجره ای ساده‌ ترین و پرکاربرد ترین  نوع فن محوری می‌باشد که بیشتر کاربرد خانگی وسبک دارد این هواکش شامل یک پروانه ۳ الی 11 پره ، الکتروموتور و یک قاب  وتوری محافظ می‌باشد. پروانه و قاب فن دیواری از جنس فلز یا ترکیبات پلاستیکی می باشد . موتور در این نوع فن ها معمولا بصورت کوبل مستقیم یا دایرکت درایو می باشد. فن‌های دیواری برای حجم زیاد هوا و فشار استاتیک کم استفاده می‌شوند و برای غلبه بر سیستم‌هایی با افت فشارهای بیش از ۱50 پاسکال توصیه نمی‌شوند و کاربرد آن‌ها برای سیستم‌های کوچک و ساده از نظر تهویه که فاقد کانال کشی یا دارای کانال‌های کمی‌باشند محدود می‌گردد.
  2-فن کانالی : فن کانالی (هواکش آکسیال کانالی) تقریبا شبیه فن‌ پروانه‌ای است با این تفاوت که بجای قاب، الکتروموتور و پروانه های فن درون محفظه‌ای به شکل استوانه قرار می‌گیرند که از جنس فلز ومقاوم می باشد . پروانه آن 3 الی 9 پره با طراحی آیرودینامیکی یا مسطح دارد.کانال یا استوانه ای که پروانه داخل ان نصب میشودکارایی هواکش را افزایش می‌دهد و باعث سرعت و مکش بیشتر این مدل هواکش می شود. اتصال الکتروموتور در این نوع فن‌ها می‌تواند به صورت کوبل مستقیم یا تسمه پولی باشد . از این نوع فن در مسیرهای طولانی کانال کشی شده که یک هواکش جواب گو انتقال هوا نیست استفاده می شود که به عنوان فن کمکی در میانه مسیر مورد استفاده قرار می گیرند.
  3-جت فن یا فن لوله محوری : فن لوله محوری (جت فن) ظاهری شبیه فن‌های کانالی دارند با این تفاوت که قبل از فن پره‌های راهنما اضافه می‌شوند و همچنین تعداد تیغه یا  پره‌های پروانه افزایش می‌یابد. پره‌های راهنما جریان هوا را مستقیم می‌کنند و بازدهی هواکش و قابلیت‌های مربوط به فشار استاتیک را افزایش می دهد. این پره‌ها موجب می‌شوند این فن، پربازده‌ترین فن محوری باشد. این فن ها معمولاً در کانال‌ها به جای فن های سانتریفیوز یا گریز از مرکز به کار می‌روند مخصوصاً وقتی که محدودیت فضا وجود داشته باشد. فن های پره محوری یا جت فن ها صدای بسیار زیادی تولید می‌کنند. 


  4-فن اکسیال پره ملخی (AXIAL PROPELLER): این نوع فن جریانهای گازی زیاد و با فشار پایین تولید میکند و نسبتا بازده پایینی دارد . انتقال قدر ت معمولا بصورت دایرکت درایو و با متریال فلز ساخته میشوند.
  5-فن تیوپ آکسیال(TUBE AXIAL): این نوع اگزاست فن  فشار بالاتری نسبت به اگزاست فن  پره ملخی تولید می کند و ازآن بازدهی بیشتر دارد،خروجی جریان فن غیر یکنواخت بوده و چرخش زیادی درآن دیده می شود. سیستم انتقال قدرت در این مدل نیز هم بصورت کوبل و هم غیر مستقیم انجام می شود.

  ب) فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز :  این نوع از فن ها که پروانه های آن در شکل های مختلفی طراحی و تولید میشود، در تجهیزات مختلف و سیستم های تهویه مطبوع بسیار پرکاربرد می باشند  و به خاطر تنوع در سایز و شکل ظاهری بسیار پر مصرف می باشد ، موارد استفاده این هواکش ها در ساختمان ها و برج های اداری و تجاری ،صنایع نفت ودیگر صنایع ، بیمارستان ها ، کارخانجات صنعتی، صنایع سیمان ، برج خنک کن ها ، هواسازها و.... می باشد.این نوع فن ها دارای راندمان بالایی بوده و به علت تامین افت فشار استاتیک در سیستم های که کانال کشی می باشد نسبت به فنهای اکسیال ارجعیت دارد.هواکش ها یا فن سانتریفیوژ از نظر کاربردی هم بعنوان مکنده (اگزاست فن) و هم بعنوان دمنده (بلوور) قابل استفاده هستند. متریال مورد استفاده در ساخت این پروانه های از ورق های فلزی ( آلومینیم، فولاد، استیل ) و گاها  از جنس پی وی سی ساخته می شوند.این نوع پروانه ها نیز به چند دسته تقسیم بندی می شوند که در ذیل به آن اشاره میشود.
                                                               

  1-اگزاست فن سانتریفیوژ با پروانه ایرفویل (Airfoil): فن سانتریفیوژ با پروانه ایرفویل یا Airfoil fan به علت ایجاد جریان هوای یکنواخت ، بهترین راندمان و کمترین صدا را در بین انواع مختلف فن ها دارند. بازده آن ها تا 88 درصد رسیده و به دلیل مقاومت ساختاری بالا که آنها را قادر می سازد در سرعت های بالا بچرخند فشار استاتیکی در حدود ۷۵۰۰ پاسکال تولید میکنند. اگزوز فن های سانتریفیوژ با پروانه ایرفویل برای عملکرد در هوا و گازهای تمیز در تهویه عمومی استفاده می شوند.سیستم انتقال قدرت در این فن ها به دو صورت دایرکت درایو و فولی تسمه می باشد.
  2- اگزاست فن سانتریفیوژ با پروانه بکوارد (Backward-curved): شکل طراحی وساخت فن سانتریفیوژ با پروانه بکوارد بصورت  پره های منحنی رو به عقب می باشد . راندمان این نوع پروانه کمی پایین تر از نوع قبلی می باشد و در حدود ۸0 درصد است. اگزوز فن سانتریفیوژ با پروانه بکوارد می تواند گاز وهوای که دارای  مقداری ذرات معلقل هستند را جابجا کنند. برتری فنهای سانتریفوژ با پروانه بکوارد نصبت به نمونه های مشابه این است که در صورت قرار دادن فشارهای استاتیک بالاتر در مقابل این فن ها، صرف نظر از مقدار جریان هوا ، به موتور این اگزوز فن ها فشار وارد نمی شود و به اصطلاح این فن ها بدون اضافه بارهستند.
  3 –اگزاست فن سانتریفوژ با پروانه شعاعی در راس (Radial-tip):یکی از قابلیت های مهم فن سانتریفوژ با پروانه شعاعی در راس یا Radial-tip fan این است که فشار استاتیک بالایی تولید می کند و البته حجم هوای کمتری را نسبت به فن های دیگر انتقال می دهند. بخاطر شکل ظاهری و تخت بودن بالک ها مواد اضافی روی تیغه های فن جمع نمی شود و همین امر با عث می شود فن تمیز بماند و به ندرت از حالت بالانس خارج می شود.از این نوع پروانه برای انتقال مواد و گرد و غبار استفاده می شود. راندمان این نوع پروانه در حدود 70درصد می باشد.
  4–اگزاست فن سانتریفیوژ با پروانه فوروارد (Forward-curved):شکل ظاهری فن سانتریفیوژ با پروانه فوروارد یا Forward-curved fan با مدلهای قبلی متفاوت است واز تعداد تیغه های بیشتری تشکیل شده در وا قع شکل ظاهری و خم به جلوی تیغه علت نام گزاری این نوع می باشد در بازار آنها را بانام پروانه کولری نیز می شناسند . این فن ها اغلب برای تهویه، سیستم سیرکولاسیون و دیگر تجهیزات که در آنها سرعت کم برای جلوگیری از لرزش مطلوب است در اندازه های مختلف ساخته می شوند. از فن های فوروارد برای جابجای هوای تمیز استفاده میشود چون در صورت آلوده شدن پروانه خیلی زود از حالت بالانس خارج می شوند. فن های فوروارد بصورت سینگل و دبل تولید می شوند و راندمان آنها در حدود 60درصد می باشد.
  5 –اگزاست فن سانتریفیوژ با پروانه رادیال (Radial blade):از فن سانتریفیوژ با پروانه رادیال یا Radial blade fan معمولا برای فشارهای بالا و حجم هوای نسبتا کم استفاده می شود این نوع پروانه می تواند در سرعت های بالا بچرخد و فشار استاتیک نسبتا بالایی را تولید نمایید. از دمنده های با پروانه رادیال می توان در انتقال پنوماتیک، هوادهی مایعات، سیستم های شناور سازی هوا و پروسه های صنعتی مرتبط با دمای بالا استفاده شود. 

  بیشتر بخوانید >>>> روش کاهش صدای اگزاست فن سانتریفیوژ 

  قیمت اگزاست فن :

  همانطور که میدانید قیمت گذاری هر وسیله صنعتی به پارامترهای مختلف بستگی دارد ، قیمت هواکش اگزاست فن نیز با توجه به عوامل مختلف تعیین می شود. در زیر چند مورد اصلی که در قیمت اگزاست فن نقش دارد را عنوان کرده ایم.
  جنس بدنه و پروانه : یکی از اصلی ترین موارد در قیمت گذاری اگزاست فن نوع متریال بکار رفته در ساخت پروانه و بدنه دستگاه می باشد بطور مثال ورقهای گالوانیزه و فولادی در یک رنج قیمتی هستند ولی زمانی که از ورق استنلس استیل 304 یا 316 استفاده شود اگزاست فن قیمت چندین برابر پیدا می کند . البته ضخامت ورقهای بکار رفته نیز در قیمت اگزاست فن تهویه موثر است.
  برند الکتروموتور: قسمت الکتریکی و برقی دستگاه کا شامل برند الکتروموتور و توان آن می شود در قیمت اگزاست فن پشت بامی نقش مهمی دارد بطوری که در هر دستگاه حدود 40 درصد قیمت را نوع و برند الکتروموتور مشخص می کند.
  آپشن های دستگاه : داشتن شاسی دوبل و لرزه گیر ، کلید خاموش روشن ، حفاظ باران گیر و .... مواردی هستند که می تواند بصورت آپشن بر روی دستگاه در نظر گرفته شود که در قیمت اگزاست فن تهویه موثر است.
  شکل ظاهری و مدل دستگاه : معمولا دستگاههای که برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی ساخته میشوند نسبت به اگزاست فن های صنعتی قیمت کمتری دارند . همچنین دستگاههای صنعتی نیز با توجه به صنعتی که در آن مورد استفاده قرار میگیرند دارای مشخصات منحصری می باشند که در قیمت و هزینه ساخت تاثیر گذار می باشد.
  در کل به شما پیشنهاد می شود قبل از اینکه  اقدام سفارش و خرید نمایید با یک یا چند مشاوره و مهندس فنی در این زمینه مشورت نمایید تا قبل از خرید اطلاعات لازم در مورد دستگاه مناسب برای صنعت خود را بدست آورید . البته در جریان باشید که اگزاست فن قیمت مناسب را می توان از تولید کننده خرید .مهندسین و مشاورین شرکت آذین تهویه آماده راهنمایی و مشاوره رایگان به شما مصرف کنند گان و کارفرمایان محترم می باشند.

  اجزای تشکیل دهنده اگزاست فن :

  همانطور که در بالا عنوان شد هواکش ها یا همان اگزاست فن های تهویه در دو نوع کلی پروانه اکسیال و پروانه سانتریفیوژ هستند که هر کدام از چند قسمت مختلف تشکیل شده اند . در ادامه اجزایی مختلف هر کدام را نام می بریم و توضیحی مختصر در مورد آن خواهیم داد.

  الف ) قطعات و اجزایی اگزاست فن سانتریفیوژ:

  این نوع از تجهیزات بطور گسترده جهت تخلیه هوای آلوده و گرد و غبار در صنایع مختلف و کارخانه جات تولیدی مورد استفاده قرار میگیرند. جهت آشنایی شما با ساختار این نوع اگزاست فن تهویه در زیر قسمتهای مختلف این دستگاه را معرفی می نماییم.
  1-بدنه اصلی یا حلزونی : در واقع اصلی ترین قسمت اگزاست فن تهویه می باشد که پروانه درون آن قرار می گیرد. بدنه این نوع اگزاست فن بخاطر ظاهری که دارد بنام حلزونی شناخته می شود. جنس آن از ورق های فولادی و گاهی اوقات از در اگزاست فن های ضد اسید از جنس پی وی سی می باشد. حلزونی یا هوزینگ دارای یک دهانه مکش و یک دریچه خروجی هوا می باشد که قسمت خروجی هوا قابلیت طراحی و ساخت در زاویه های مختلف را دارد. این قابلیت موجب می شود که شما بتوانید هوای خروجی را به هر سمتی که می خواهید هدایت نمایید.
  2-شاسی و لرزه گیرهای دستگاه: حلزونی برروی شاسی که از ناودانی و تیر آهن ساخته می شود ، قرار میگیرد و جهت کنترل لرزش و کم کردن ارتعاشات احتمالی از لرزه گیرهای پلاستیکی و فنری در بین دو شاسی استفاده می شود.
  3-پروانه : قسمتی که از طریق چرخش موجب مکش و دهش هوا می شود و با توجه به نوع کاربری و نوع هوای که قرار است توسط فن جابجا شود به شکل های رادیا ل ، بکوارد ، فورورارد و شعاعی ساخته میشود. متریال بکار رفته در پروانه اگزاست فن از  فولاد ، استیل و پلاستیک می باشد.
  4-الکتروموتور: نیروی لازم جهت حرکت پروانه و ایجاد جریان هوا درون حلزونی توسط موتور تامین می شود. الکترو موتور بصورت مستقیم ( (Direct couplingیا غیر مستقیم بصورت فولی تسمه به پروانه نصب می گردد. باید بدانید که الکتروموتورهای که دارای کلاس حفاظتی و عایق حرارتی بالاتری می باشند از کیفیت بهتری برخوردارند و می توانید بطور دائم چندین سال بدون مشکل از آنها استفاده کنید. بطور مثال الکتروموتورهای داخلی برند موتوژن و الکتروژن و برندهای اروپای زیمنس و وگ برزیل موتورهای نسبتا خوبی هستند.
  5-صفحه برشی : قطعه ای که در دهانه خروجی اگزاست فن نصب می شود و مانع برگشت هوای خروجی به داخل حلزونی می شود. 


  ب) اجزای مختلف اگزاست فن اکسیال :

  این نوع از هواکش ها ساختار ساده تری نسبت به اگزاست فن های سانتریفوژ دارند که در ذیل به آن اشاره می شود.
  1- قاب : بدنه یا همان قاب هواکش که پروانه و موتور به آن متصل می شوند. بطور کلی قاب بصورت چهار گوش  و مربع می باشد و از جنس ورق های فلزی و گالوانیزه و پلاستیکی ساخته می شود.
  2-موتور : نیروی محرکه پروانه می باشد که بصورت شافت مستقیم در سایز های کوچک و بصورت فولی تسمه در سایزهای بزرگ به پروانه وصل می شود.
  3-پروانه : این قسمت از هواکش تهویه که در وسط قاب و درون دهانه هواکش نصب می شود از طریق چرخش ،کار جابجای و انتقال هوا را انجام می دهد. متریال پروانه هواکش اکسیال از پلاستیک ، آلومینیم و فولاد می باشد که با توجه با سایز و کاربری هواکش بصورت 3 تا12 پره قبال تولید می باشد. سایز و قطر پروانه نیز از 10تا 450سانتی متر می تواند متغیر  باشد.
  4-توری و دمپر: جهت محافظت از پروانه و موتور و جلوگیری از ورود اجسام دیگر به دهانه مکش ، در قسمت قاب جلو و پشت هواکش نصب می شود البته از دمپر جهت کنترل میزان هوادهی و هدایت جهت وزش باد نیز استفاده میگردد.
  5-پایه موتور : قسمتی که به قاب متصل می گردد و موتور بر روی آن متصل می شود.

  نحوه نصب و راه اندازی اگزاست فن تهویه :

  اولین نکته که به شما توصیه می کنیم این است که جهت نصب و راه اندازی اگزاست فن و هواکش های صنعتی از نیروی مجرب و متخصص استفاده کنید، تا از کارکرد صحیح و مطمئن دستگاه خیالتان راحت باشد. علاوه بر این موضوع چند مورد کلی می بایست در زمان نصب مد نظر شما باشد، تا بتوانید یک چک لیست از کار انجام شده تهیه کنید. پس به موارد زیر توجه داشته باشید.
  دستگاه باید در شرایط کاملا تراز و بر روی پایه و جایگاه ثابت و مستحکم نصب شود.
  دستگاه اگزاست فن حلزونی در زمان کارکرد نباید لرزش و صدای اضافی داشته باشد.
  در زمان نصب اگزاست فن با موتور سه فاز حتما از تابلو برق و قطعات مناسب مانند کنترل فاز و کنتاکتور استفاده شود.
  قبل از استارت اولیه دستگاه ابتدا پروانه اگزاست فن را با دست بچرخانید تا از روان بودن و راحت چرخیدن آن مطمئن شوید.سپس اقدام به اتصال کابل برق و استارت دستگاه نمایید.
  حتما در قسمت خروجی دستگاه از توری محافظ استفاده کنید تا از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری شود.
  برای کنترل دور دستگاه می توانید از اینورتر یا درایو استفاده نمایید تا مصرف برق و صدای هواکش در اختیار شما باشد.
  در زمان اتصال کانال هوا به دهانه مکش دستگاه مکنده از برزنت و دوعدد بست فلزی برای اتصال این دو قسمت استفاده نمایید تا در صورت وجود لرزش یا ارتعاش کل سازه و مسیر کانال کشی تولید صدای اضافه نکند.


  چه نوع اگزاست فن برای ما مناسب است ؟

  در ارتباط با استفاده از اگزاست ها باید بدانید که از اگزاست فن های اکسیال برای محیط های که نیاز به تامین فشار زیاد نباشد استفاده می شود به همین خاطر از هواکش فن اکسیال بصورت دیواری و برای انتقال هوا از یک محیط به محیط دیگر بدون کانال استفاده میگردد. در صورتی که نیاز به تامین فشار زیادی باشد و در واقع جهت تخلیه هوا از شبکه کانال کشی استفاده گردد از اگزاست فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز استفاده می گردد. این نوع اگزاست فن ها معمولا در آشپزخانه های صنعتی، کارگاههای تولیدی که گرد وغبار زیادی در سالن ایجاد میشود و ... استفاده میگردد.
  اگزاست فن های سانتریفوژ با پروانه بکوارد برای تخلیه هوای آلوده بسیار مناسب هستند و می توان برای کنترل صدا و کاهش ارتعاشات اگزاست فن از دورهای پایین تر استفاده نمود و البته راه حل دیگر برای کنترل دور و کاهش صدای اگزاست فن استفاده از اینوتر و سایلنسر می باشد. همچنین برای دریافت پیشنهادات و راه حل های عملی بیشتر می توانید به راحتی با کارشناسان شرکت آدین تهویه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

  پیشنهاد ما به شما برای انتخاب اگزاست فن مناسب >>>> مقاله  راهنمایی انتخاب فن سانتریفیوژ و اکسیال

   

 • مشخصات ظاهری
  ابعاد
  استاندارد
  رنگ بدنه
  طوسی
  جنس بدنه
  فولادی
  کشور سازنده
  ایران
  • محمد اسدی
  • یکشنبه 10 بهمن 1400 - 16:11
  • 0
  • 0
  سلام علیکم ما یک آشپزخانه داریم که حدود 65 متر فضا داره با ارتفاع سقف 3.5 متر چند تا دستگاه پخت و پز داریم که میخوایم از طریق کانال کشی و هود هوای گرم و بوی غذا رو تخلیه کنیم چه اگزاست فنی مناسب کار ماهست؟ تکفاز باشه ممنونم میشم منو راهنمایی کنید
  • مدیر سایت
  • دوشنبه 11 بهمن 1400 - 17:11
  • 0
  • 0

  سلام دوست عزیز

  برای تخلیه هوای نامطبوع و بوی غذا در اشپزخانه های صنعتی باید ضریب تخلیه 30 تا 40 دفعه را در نظر بگیریم تا هوای محیط به حد نرمال برسه. باتوجه به مشخصاتی که اعلام کردید می تونید یک دستگاه اگزاست فن حلزونی با پروانه بکوارد همراه با موتور 2.2 کیلو وات بزارید.

  البته پیشنهاد میکنیم قبل سفارش حتما با کارشناس فنی شرکت تماس بگیرید. تا بهتر راهنایی شوید. 

  ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه