پرفروش ترین ها
محبوب ترین ها

برج خنک کننده cooling tower

 درواقع می توان گفت که کولینگ تاور یا همان برج خنک کننده  نوعی مبدل حرارتی  (heat exchanger) می باشد که وظیفه  خنک کردن و تامین آب خنک برای سایر تجهیزات و ماشین آلات موجود را دارد. در برج خنک کننده ، گرمای آب ورودی از طریق تبادل حرارت با هوا ، به اتمسفر منتقل میشود و بعد از کاهش دمای آب و تبخیر مقداری ازآن ، آب خنک توسط پمپ های مربوطه به دستگاههای مورد نظر منتقل می گردد. آب سرد شده پس از انجام ماموریت و خنک کاری تجهیزات مورد نظر ، مجددا به کولینگ واتر بر میگردد. هدف اصلی برج خنک کن کاهش دمای آب برگشتی تجهیزاتی مانند چیلر، بویلر و کوره‌های ذوب فلزات ، دستگاههای تزریق و کوره های القایی است. از آنجای که سیستم عملکردی این دستگاه بر پایه تبخیر می باشد باید توجه داشته باشد که این وسیله خنک کننده برای کاهش دمای آب تا محدود خاصی مورد استفاده قرار میگیرد. که همان دمای حباب مرطوب (Wet-bulb temperature) محیط می باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشخصات ، اجزا و انواع برج خنک کننده توضیحات تکمیلی را مطالعه بفرمایید.

مدلهای دیگر کالا:
۰ تومان
۰ تومان
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • علت استفاده از برج خنک کننده چیست ؟

  همانطور که میدانید تجهیزات صنعتی و ماشین آلات در طی فرآیند کاری گرم می شوند و می بایست به طریقی این گرما کاهش یابد معمولا از آب برای کاهش دمای تجهیزات استفاده میگردد . در اینجاست که وجود یک دستگاه خنک کننده آب، که بتواند بطور مدام آب را به دمای مورد نظر برساند اهمیت پیدا می نمایید. برج خنک کننده دقیقا همین خواسته را برای شما انجام می دهد و با توجه به دما و حجم آب مورد نظر یکی از انواع مختلف این دستگاه قابل استفاده در سیستم شما می باشد. همانگونه که عنوان شد برج خنک کننده مدار باز از طریق تبادل حرارت بین آب و هوا موجب سرد شدن آب تا دمای نزدیک به دمای مرطوب محیط می شود.بطور معمول برج های خنک کننده از ظرفیت 20 تن تبرید تا 700 تن تبرید بصورت تک سلول و یکپارچه قابلیلت تولید را دارند.

  برج خنک کننده فایبر گلاس

  برج خنک کننده چیست؟

  اگر بخوایم به زبان ساده بگویم که برج خنک کننده چیست، اینگونه می توان عنوان کرد. تجهیزاتی مکعبی یا مخروطی شکل از جنس فایبر گلاس یا گالوانیزه که از طریق توزیع یک نواخت آب بر روی سطوح پرکن ( پکینگ برج خنک کننده) و ایجاد جریان هوا توسط فن مکانیکی و با استفاده از فرآیند تبخیر قسمتی آز اب، موجب حذف گرمای اضافی آب یا سیال مورد نظرمی شوند.
  به احتمال زیاد شما نیز این سازهای مکعبی و گرد را بر روی پشت بام برج ها و سا ختمانهای تجاری مشاهده نموده اید.آنها همان برج های خنک کننده یا کولینگ واتر ها هستند که برای سرد کردن آب مورد استفاده قرار گرفته اند. این دستگاهها که در سایزهای مختلف و اغلب به رنگ سفید یا آبی هستند مشاهده می شوند.
  نکته ای که می توان در مورد برج خنک کننده به عنوان یک سیستم تبخیری کم هزینه عنوان کرد ، نرخ مصرف آب این دستگاه می باشد که در حدود پنج درصد می باشد. همین امر، برج خنک کننده را به عنوان یکی از تجهیزات کم هزینه و مناسب برای کاهش دمای آب در صنایع مختلف و سیستم های تهویه مطبوع مورد توجه بسیاری از مصرف کننده گان قرار داده است.
  البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که برج خنک کننده دمای آب را در هر بار گردش در حدود 4تا 6 درجه کاهش می دهد. که این مسله به دمای مرطوب محیط ، سطوح پرکن و نوع جریان هوا بستگی دارد.

  دسته بندی انواع برج خنک کننده:

  انواع برج خنک کننده را می توان از لحاظ نحوه جریان هوا ، متریال بکار رفته در ساخت ، شکل ظاهری و نحوه انتقال حرارت تقسیم بندی کرد. برجهای خنک کن با توجه به نیاز و محل نصب به طور معمول بصورت برج خنک کننده مکعبی و برج خنک کننده گرد (مخروطی) و گاها برج ذوذنقه طراحی و تولید می شوند و با توجه به شکل ظاهری فن هوادهی یا همان پروانه کولینگ تاور در قسمت بالا یا در قسمت بقل قرار می گیرد. از لحاظ متریال و مواد بکار رفته در بدنه اصلی نیز در صنایع مختلف برج خنک کننده بتنی ، برج خنک کننده چوبی ، برج خنک کننده فلزی ( کولینگ تاور گالوانیزه) و برج خنک کننده فایبر گلاس مورد استفاده قرار می گیرد.
  در ادامه چند دسته از برجهای خنک کننده را نام میبریم و مشخصات آنها را عنوان می نماییم.

  1-برج خنک کننده مدار باز :

  همان طور که از نام این دستگاه مشخص است می توان حدس زد که سیال ( آب) مورد نظر در یک سیکل باز جریان دارد و جهت تبادل حرارت بطور مستقیم با هوا برخورد میکند. البته جریان هوا موجود در برج خنک کننده مدارباز به دوصورت جریان طبیعی و جریان مکانیکی می باشد. در این دستگاه دمای آب از طریق تبخیر شدن بخش از آن کاهش پیدا میکند که حدود 1.5تا 2 درصد از کل آب در جریان می باشد.سیستم کاری برج خنک کننده مرطوب به این صورت می باشد که آب از طریق پمپ به نازل های آب پخش کن و افشانک ها منتقل می شود و از آن طریق بر روی سطوح پرکننده (filler) یا همان پکینگ برج خنک کننده پاشیده میشود تا حداکثر تبادل صورت گیرد و پس از گذشتن از پکینگ ها آب خنک درون تشت برج جمع شده و از طریق خروجی به سمت تجهیزات هدایت میشود. و این سیکل بطور مرتب تکرار می گردد.

  برج خنک کن مدار باز

  2-برج خنک کننده مدار بسته (closed circuit):

  علت نام گذاری این نوع کولینگ تاور نیز جریان آب خنک شونده در یک سیکل تمام بسته می باشد. آب ورودی به برج خنک کننده هیبریدی بطور غیر مستقیم با هوا برخورد میکند و از این طریق گرمای خود را از دست میدهد و خنک می شود. بخاطر سیکل بسته و استفاده از کویل به این دستگاه درای کولر نیز گفته می شود. البته باید توجه داشته باشید که دمای آب خروجی از این دستگاه متناسب با دمای خشک محیط می باشد و نسبت به نمونه مدار باز دمای آب را تا حد کمتری پایین می آورد. کویل های مورد استفاده در این برج از لوله های مسی ، گالوانیزه با آلومینیمی می باشد که با توجه به نوع در خواست از انواع مختلف استفاده میگردد. البته تبادل حرارت کویل های مسی از دیگر انواع کویل ها بیشتر می باشد وبه همین علت در اکثر تولیدات برج خنک کننده مدار بسته در شرکت آذین تهویه از لوله های مسی با ضخامت 0.7 یا 0.9 استفاده میشود.

  3-برج خنک کننده هیبریدی (hybrid ):

  در واقع این دسته از برج های خنک کن ترکیبی از دو نوع اول می باشد که هم از سیکل بسته یا همان کویل و هم سیستم پاشش آب استفاده می نمایید. این دسته از برج ها نسل جدید و بسیار کاربردی می باشند که در کنار راندمان بالا در مصرف آب بسیار بهینه عمل میکنند. بطور کلی جریان اصلی آب خنک شونده در یک سیکل بسته و درون لوله های مسی جریان دارد و جهت بالا بردن راندمان خنک کاری از پاشش آب کمکی بر روی کویل ها استفاده می شود، که موجب کاهش بیشتر دمای آب در جریان میگردد. یکی از مزایای اصلی در برج خنک کننده هیبریدی یا همان کولینگ تاور مدار بسته ترکیبی عدم رسوب گرفتگی و البته کاهش دمای آب با حداقل تبخیر تا نزدیکی دمای مرطوب محیط می باشد. عکس شماتیک این نوع برج را در زیر مشاهده می نمایید.

  برج خنک کننده مدار بسته آذین تهویه

  انواع برج خنک کننده از لحاظ شکل هندسی ((Cooling tower types -Classification ))

  برج خنک کننده مکعبی :

  در سالهای اخیر در بین اشکال مختلف برج های خنک کن،  این نوع از کولینگ تاور ها جز بهترین و پرکاربرد ترین ها بوده است. برج های خنک کننده مکعبی از ساختار مستحکمی برخوردار هستند و در کنار داشتن پنل های محکم و سبک، در ساختار اصلی برج از استراکچر فلزی استفاده می شود. قطعات فلزی و ستونها ی داخلی بصورت کامل از جنس گالوانیزه گرم می باشد که در مقابل رطوبت مقاوم هستند. استفاده از سیستم توزیع آب ثابت و وجود نازل های اسپری پاش راندمان برج خنک کن را تا حد امکان افزایش می دهد. وجود قطره گیر در بالای نازلهای آب پاش از هدر رفت آب جلوگیری می کند و ساختار مربعی این دستگاه کار مونتاژ و سرویس نگهداری را بسیار راحت نموده است. 
  برج خنک کننده مکعبی از نوع جریا ن مخالف یا کانتر فلو (Counter flow cooling tower)  می باشد که با توجه به مزیت های که دارد قابلیت استفاده در انواع پروژهای خانگی ، صنعتی و پالایشگاهی را دارا می باشد. 

  کولینگ تاور 700تن

  برج خنک کننده مخروطی یا گرد :

  سیستم کاری این نوع از کولینگ تاورها بصورت جریان مخالف یا کانتر فلو می باشد. برج خنک کننده مخروطی نیز بصورت پانل های فایبر گلاس ساخته می شود و بعد از آماده سازی قطعات در محل کارخانه یا در محل نصب مونتاژ می گردد. برج های خنک کننده مخروطی برخلاف نوع مکعبی در سیستم  توزیع آب از افشانک یا نازل استفاده نمی کنند و بجای آن از یک قطعه واحد بنام آب پخش کن یا اسپرینکلر هد به همراه لوله های سوراخ دار برای توزیع آب در قسمت های مختلف برج بهره می برند. یکی از معایب کولینگ تاور های مخروطی همین نحوه توزیع آب می باشد که موجب کاهش راندمان برج می شود و در کنار آن در زمان سرویس آب پخش کن هزینه های زیادی را به کارفرما تحمیل ی کند. تعویض پکینگ های کولینگ تاور مخروطی نسبتا دشوار می باشد و به همین علت در سالهای اخیر تنها 10 درصد تولیدات مختص به برج های خنک  کننده گرد می باشد.

  برج خنک کننده ذوزنقه ای :

  این نوع از کولینگ تاور ها به نام برج های خنک کننده جریان متقاطع یا کراس فلو نیز مشهور هستند. این نوع از برج ها از متریال فلز و فایبر گلاس ساخته می شوند. ساختار طراحی برج خنک کننده کراس فلو به این صورت می باشد که پکینگ ها در دو طرف برج قرار میگیرند و سیستم هوادهی در قسمت بالا در مرکز برج خنک کن نصب می شود. سیستم توزیع آب در کولینگ تاور ذوزنقه ای بصورت تشتک یا حوضچه های سوراخ دار می باشد که آب را بصورت قطره ای بر روی سطوح پرکن ( فیلینگ برج خنک کن) می پاشند.
  این نوع از کولینگ تاور ها نیز سهم کمی در بازار داخلی دارند و بیشتر نمونه های موجود مربوط به برج های خنک کننده وارداتی می باشد. که قالبا از جنس گالوانیزه هستند. یکی از معایب این نوع از برج ها رسوب گرفتگی سوراخ های حوضچه توزیع آب می باشد که به مرور موجب کاهش راندمان برج می شود.

  اجزایی تشکیل دهنده برج خنک کننده:

  یک برج خنک کننده از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که بعضی از آنها قطعات اصلی و برخی لوازم جانبی محسوب می شوند در ذیل به تعدادی از این موارد اشاره می نمایم و کار کرد آن را باز گو می کنیم. همچنین می توانید برای مطالعه بیشتر به صفحه مربوط به قطعات برج خنک کننده مراجعه نمایید تا اطلاعات دقیق تری در مورد قطعات مختلف برج خنک کننده بدست آورید.
  استراکچر اصلی: چهار چوب و بدنه اصلی که دیگر قطعات به آن متصل میشوند و معمولا از جنس گالوانیزه می باشد.
  تشتک برج خنک کن : قسمت انتهای و پایین برج که آب سرد شده درآن جمع می شود به این قسمت حوضچه آب سرد کولینگ تاور نیز گفته می شود.
  دیواره های برج خنک کننده ( پنل برج ):
  بدنه اصلی برج که اتاقک اصلی را تشکیل میدهد و سطوح پرکننده در داخل آن قرار میگیرد.
  دهانه خروجی یا تنوری: قسمت بالای برج خنک کن که هوا از آن خارج میشود و موتور و پروانه درآن نصب میگردد.
  الکترو موتور و پروانه :  تجهیزاتی که موجب چرخش پروانه و ایجاد جریان هوا درون برج خنک کن می شود.
  شاسی  و محافظ پروانه: قطعاتی فلزی و مقاوم که موتور برروی آن نصب میگردد و از پروانه محافظت می کند.
  کاهنده دور (گیربکس): سیستمی که نیروی انتقالی و تعداد دور موتور را تنظیم می نماید و به پروانه منتقل میکند.
  کرکره یا لور: قسمتی که از آنجا هوا تازه  با شدت و زاویه مناسب وارد دستگاه می شود.
  ساپروت ها ی فلزی : این قسمت درواقع نگهدارنده سطوح پر کننده و قطره گیر در داخل برج می باشد.
  نازل ها یا آب پخش کن : تقسیم و توزیع یک نواخت آب ورودی به عهده این قطعات می باشد
  پکینگ یا سطوح پرکننده: این قطعات از برج خنک کن موجب ایجاد ارتباط منظم و بیشتر بین آب و هوا جهت تبادل حرارت هرچه بیشتر در داخل برج خنک کننده میشوند.
  کویل : در برجهای مدار بسته یا کولینگ تاور خشک بجای پکینک از کویل جهت تبادل حرارت بین آب  هوا استفاده میشود و آب در داخل کویل جریان دارد.
  قطره گیر یا چکه گیر: جلوگیری از هدر رفت آب و پرتاب آب به سمت فن و الکتروموتور
  اتصالات: فلنچ ورودی و فلنچ خروجی ، قسمتهای که لوله های آب ورودی  و خروجی به آن متصل میشود. 
  فلوتر: شناور تنظیم کننده آب جبرانی کولینگ تاور که مانع از سریز شدن آب حوضچه برج خنک کن می شود.
  شیر تخلیه : محلی که آب تشتک در زمان مورد نیاز و یا وقتی که قرار است برج در حالت سرویس قرار گیرد آز آن خارج میشود.

  برای اطلاعات بیشتر به سایت مرجع استانداردهای کولینگ تاور مراجعه نمایید coolingtechnology 

  عملکرد برج خنک کننده :

  تجهیزات تهویه مطبوع همانند چیلرهای آب خنک  و فرآیندها و چگالنده های صنعتی می توانند گرما را به شکل تن تبرید آب گرم تولید کنند که باید خنک شود. در اینجاست که می بایست از برج خنک کننده صنعتی و یا برج خنک کننده خانگی برای خنک سازی سیال استفاده نمود. اساس کار برج خنک کننده بر مبنای سه عامل یعنی گردش آب ، ایجاد جریان هوا در داخل سازه و تبخیر سطحی آب ( گرفتن گرمای نهان ) استوار می باشد. آب یا سیال بیش از حد گرم شده ای که توسط چگالنده های خانگی و صنعتی تولید شده توسط سیستم پایپینگ (لوله کشی) با استفاده از یک پمپ به بالای برج خنک کن منتقل می گردد و در آنجا توسط نازلها ( آبپاش / اسپری )  در داخل برج خنک کن به گردش در می آید  و در معرض جریان هوای خنک و خشک که توسط یک فن محوری به داخل کولینگ تاور تزریق شده و یا گاها بدون دخالت فن در داخل برج خنک کن جریا ن دارد،  قرار می‌گیرد. 
  این سیال برای تماس بهتر با جریان هوا بر روی سطوح تبادل حرارت که ممکن است کویل مسی مدار بسته باشد یا پکینگ مدیا ( Fill  ) با فشار کمتر توسط افشانک ها پاشیده می گردد؛ به همین سبب از سرعت سیال کاسته می شود تا میزان دریفت قطرات آب اندکی کاهش یابد. سیال با از دست دادن گرمای نهان تا نزدیکی دمای مرطوب هوا، خنک سازی می گردد و از قسمت فلنچ خروجی در قسمت تشتک، برج خنک کننده را به مقصد چگالنده خانگی یا صنعتی ترک می کند. آب سردتر دوباره وارد تجهیزات یا فرآیند تهویه مطبوع می شود تا آن تجهیزات خنک شود و چرخه خنک کننده بارها و بارها تکرار می گردد. 
  هدف از بکارگیری پروانه یا فن در بالای برج خنک کننده ، مکش هوا از پایین برج ( قسمت لوورها) و حرکت آن به سمت دهانه بالا ( فن استک ) و خارج نمودن گرمای اشباع شده در خلاف جهت آب گرم کندانس در بالای کولینگ تاور است. 

  مزایای استفاده از برج خنک کننده فایبر گلاس :

  همانطور که عنوان شده معمولا ساختار و بدنه اصلی برج خنک کننده از متریال فلز (گالوانیزه یا استیل) و یا از جنس فایبر گلاس یا همان کامپوزیتی ساخته می شود. در سالهای اخیر کولینگ تاورهای فایبر گلاس نسبت به نوع فلزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و این انتخاب به علت مزایای می باشد که برج خنک کننده فایبر گلاس نسبت به برج های فلزی یا برج خنک کننده گالوانیزه دارد. در ادامه به چند مورد از مزایایی برج های خنک کننده کامپوزیتی می پردازیم.
  مقاومت شیمیایی بالا : برج خنک کن فایبر گلاس در مقابل واکنش های شیمیای بسیار مقاوم می باشد و در مقابل رطوب مانند برج خنک کننده گالوانیزه دچار زنگ زدگی نمی شود. در ضمن متریال فایبرگلاس به طور طبیعی مستعد حملات بیولوژیکی ناشی از میکروارگانیسم های موجود در آب نیست و از این بابت نیز برتری خاصی نسبت به برج گالوانیزه دارد و همچنین در برابر آب دریا و آب شور مقاوم است.
  وزن سبک : می توان اینگونه گفت که وزن این نوع از برجها حدودا 60 درصد سبک تر از نوع فلزی می باشد و به همین خاطر به راحتی حمل و نقل و نصب می شود. همچنین برج خنک کننده فایبر گلاس قابلیت ارسال بصورت دمونتاژ و سپس مونتاز در محل را دارا می باشد.
  انعطاف پذیری فایبر گلاس:مدول الاسیته آن به گونه ای است که تحت بار(نیرو) به طور دائمی دفرمه نخواهد شد. LW = 2.5 × psi و CW = 0.8 × psi
  قیمت و هزینه اولیه کمتر : برج های خنک کننده فایبر گلاس در مقایسه با برج خنک کننده گالوانیزه 30 درصد و در مقایسه با برج خنک کننده استیل 70درصد ارزان تر هستند و از این بابت بسیار مقرون به صرفه می باشد.در زمن برج خنک کن فایبر گلاس به دو صورت برج خنک کننده مکعبی و برج خنک کننده مخروطی ساخته می شود که از مزیت های این نوع از کولینگ واتر ها می باشد.

  تولید کننده برج خنک کننده

  محاسبه ظرفیت کولینگ تاور و توان برج خنک کننده :

  در ارتباط با محاسبات توان برج خنک کن و اینکه چه ظرفیتی را می بایست برای سیستم کاری خود در نظر بگیریم لازم است به این نکته اشار نماییم که برآورد ظرفیت و مشخص کردن تناژ برج یک کار علمی و تخصصی می باشد و فقط بر اساس تجربه نمی توان آن را انجام داد. پس پیشنهاد می شود حتما از پیشنهادات تولید کننده گان برج خنک کننده و متخصصین این حوزه استفاده نمایید.
  جهت محاسبه ظرفیت برج خنک کننده نیاز به اطلاعات یا دیتای اولیه داریم که شامل چندین مورد اصلی و فرعی می شود، در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد. اولین موردی که در برآورد ظرفیت کولینگ تاور باید مد نظر قرار گیرد میزان دبی و حجم آب گرمی می باشد که نیاز است از طریق کولینگ تاور خنک شود. مورد بعدی میزان اختلاف دما یا رنج (RENGE) می باشد که مد نظر ماست یعنی اختلاف دمای آب ورودی و خروجی از برج خنک کننده و از موارد اصلی دیگر در محاسبات برج خنک کننده، دمای مرطوب محیط یا وت بالب (Wet Bulb) و میزان اپروچ (APPROACH) می باشد.
  فرمول اصلی و اولیه محاسبه ظرفیت برج خنک کننده MC(T2-T1) می باشد. در این فرمول دانستن حجم آب در گردش و دمای آب داغ  ورودی و دمای آب سرد خروجی بسیار مهم می باشد.

  منظور از تن تبرید در برج خنک کننده چیست؟

  واژه تن تبرید در واقع یک واحد اندازه گیری میزان سرمایش در تجهیرات برودتی ماننده چیلر می باشد. با مرور تاریخ متوجه می شویم که کلمه تن تبرید مربوط به قرن هجدهم میلادی می باشد که در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می گرفت، در آن زمان از قالب های یخ بزرگ برای تامین سرمای مورد نیاز استفاده می شد. بصورت علمی باید گفت که یک تن تبرید مساوی است با میزان گرمایی که یک دستگاه سرمایشی ( چیلر یا برج خنک کننده) در مدت زمان 24 ساعت از یک تن یخ می گیرد تا آن را تبدیل به آب نماید. این عمل در دمای صفر درجه سانتی گراد یا همان 32 درجه فارنهایت ( 144 بی تی یو)می باشد که طبق فرمول زیر بیان می شود.
  یک تن تبرید = ۱۴۴×۲۰۰۰/۲۴ = ۱۲۰۰۰ Btu/hr
  One Refrigeration Ton = (2000 lbs * 144 Btu/lbs) / 24 hr = 12000 Btu/hr

  در حال حاضر نیز از واژه " تن تبرید" برای بیان ظرفیت تجهیزات برودتی مانند چیلرهای جذبی و تراکمی و البته در کولینگ تاور ها استفاده می شود. بطور مثال در بین مهندسین و کارفرمایان می شنویم که گفته میشود یک دستگاه چیلر 80 تن یا 100 تن یا برج خنک کننده 200 تن یا 400 تن تبرید مورد نیاز پروژه می باشد. اما بطور تخصصی و در مبانی ترمودینامیک این واژه معیار سنجش قدرت تجهیزات برودتی محسوب می شود. تبدیل واحد های تن تبرید، واحد جابجایی انرژی در زمان یعنی تن تبرید (RT) هم ارز یکاهایی همچون KW و BTU/H است. می توان گفت که هر تن تبرید برابر با 3.52 کیلووات و برابر با 12000 پوند انرژی بر ساعت می باشد.

  قیمت برج خنک کننده:

  همانطور که میدانید یکی از موارد اصلی که در زمان تهیه یک دستگاه صنعتی برای مصرف کننده اهمیت زیادی دارد ، قیمت و هزینه های اولیه آن دستگاه می باشد ، قیمت برج خنک کننده صنعتی نیز از این موضوع مستثنا نیست. در ضمن برج خنک کننده قیمت های مختلفی با توجه به ظرفیت وکیفیت می تواند داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم.
  در تعیین قیمت کولینگ تاور چند پارامتر اصلی نقش دارد که به چند مورد آن اشاره می کنیم .
  متریال بکار رفته در ساخت بدنه دستگاه :  همانطور که در بالا اشاره شده برج های خنک کننده از جنس فایبر گلاس frpو فلز )گالوانیزه یا استیل ) ساخته می شوند که با توجه به نوع  مواد بکار رفته قیمت گذاری متفاوت می باشد. بطور کلی می توان اینطور در نظر گرفت که برجهای فایبر گلاس و گالوانیزه در یک رنج قیمتی و برج خنک کننده استیل درحدود 70 درصد بالاتر می باشند. 
  توان و برند الکتروموتور: یکی از موارد دیگر که در قیمت برج خنک کننده تاثیر گذار می باشد توان الکترموتور و برند آن می باشد ، معمولا در کولینگ تاور می بایست از الکتروموتورهای مرغوب با عایق رطوبتی بالا استفاده نمود تا در اثر پاشش آب از کار نیفتند. یکی از برنده های پر مصرف در کولینگ تاور ها ، موتور های زیمنس آلمان با کلاس F   و  IP55  می باشند. البته از موتورهای داخلی مانند موتوژن و جمکو نیز در خیلی از موارد استفاده میشود که از کیفیت نسبتا بالای برخوردار هستند.
  پروانه برج خنک کننده : پروانه های مورد استفاده در این دستگاه از متریال آلومینیم ، فایبر گلاس و پلی آمید می باشند که هر کدام قیمت خاص خود را دارند و در لیست قیمت برج خنک کننده تاثیر گذار هستند.
  سیستم کاهش دور برج خنک کننده یا کاهنده دور پروانه : معمولا در ظرفیتهای پایین تر از 80 تن تبرید سیستم انتقال قدرت بصورت دایرکت درایو یا کوبله مستقیم می باشد و از موتور های 900دور استفاده می شود ولی در ظرفیتهای بالاتر از 80تن تبرید تا 800 تن تبرید از سیستم کاهش دور استفاده می شود . این نو ع انتقال قدرت معمولا به دو صورت کاهند دور فولی تسمه و گیربکس انجام می گردد. معمولا در ایران و در برج های خنک کننده پرتو آب گردان از سیستم  فولی و تسمه استفاده می شود که هزینه کمتر و تامین نگهداری نسبتا آسانتری دارد ولی در صورت استفاده از گیربکس می بایست هزینه نسبتا بالای پرداخت نمود که بتوان از گیربکس های اروپای و مرغوب استفاده کرد. در این بین برج های خنک کننده آریا بنیز از انواع گیربکس برای کاهش دور بهره می برد.
  پکینگ و سطوح پرکننده : یکی دیگر موارد اصلی در قیمت گذاری کولینگ تاور جنس و مقدار پکینگ مورد استفاده در برج می باشد . پکینگ های پی وی سیPVC که بصورت لانه زنبوری تولید می شوند از رایج ترین نوع می باشند که قیمت و کیفیت نسبتا خوبی دارند ولی در مواردی که نیاز به تحمل دمای بالاتری باشد از پکینگ نت اسپلش  از متریال پلی پرو پیلن  PPاستفاده میشود. این نوع پکینگ ها تحمل دمای آب داغ تا 90 درجه را دارا می باشند و در ضمن قابلیت اسید شوی را نیز دارد. 
  البته در برج خنک کننده ابارا یا برج های مختلف از اشکال مختلف پکینگ می توان استفاده کرد که هر کدام در قیمت برج به نوبه خود تاثیر گذار خواهد بود.
  شکل هندسی برج خنک کن : شکل ظاهری و هندسه دستگاه در این خصوص بی تاثیر نیست، مثلا برج خنک کننده مخروطی با توجه به سختی مونتاژ و نوع ساختاری که دارد نسبت به برج مکعبی گران تر می باشد. اولین برج های گرد در ایران مربوط به شرکت پرتو آب گردان می باشند که در گذشته استفاده می شد و قیمت نسبتا بالاتری از برج های مکعبی کنونی دارند.

  لوازم جانبی : در نهایت لوازم جانبی مانند نوع پیچ مهره ها و آهن کشی ، استفاده یا عدم استفاده از قطره گیر ، جنس نازل و آب پخش کن و لوله ای توزیع آب و... می تواند در قیمت برج خنک کننده تاثیر گذار باشد.
  البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برجهای خنک کننده مدار باز و مدار بسته قیمت بسیار متفاوتی دارند.
  کولینگ تاور مدار بسته ( هیبریدی) به علت استفاده از کویل مسی و پمپ آب قیمت خیلی بالاتری از برج خنک کننده مدار باز دارد. برج خنک کن مرطوب یا باز بجای کویل از پوشال یا پکینگ استفاده میکند وبه همین خاطر قیمت ان نسبتا کمتر از برج هیبریدی یا مدار بسته می باشد.  
  در نهایت از شما در خواست داریم جهت اطلاع از آخرین قیمت و مشخصات برج خنک کننده با کارشناسان فروش شرکت آذین تهویه در تماس باشید.

  برج خنک کننده دوسلول

 • مشخصات ظاهری
  ابعاد
  استاندارد
  رنگ بدنه
  سفید
  جنس بدنه
  فایبر گلاس (الیاف ترکیبی)
  کشور سازنده
  ایران
  • سیبا پلیمر توس
  • دوشنبه 02 خرداد 1401 - 17:03
  • 0
  • 0
  سلام لطفا قیمت برج خنک کننده 250 تن مرطوب و برج خنک کن 400 تن رو برای بنده ایمیل کنید شماره تماس هم به همکارهای بخش فروش دادم در صورت نیاز از طریق واتاب یا تلگرام ارسال شود. باتشکر
  • مدیر سایت
  • دوشنبه 10 مرداد 1401 - 16:05
  • 0
  • 0

  سلام علیکم

  بابخش فروش تماس بگیرید تا قیمت برج خنک کننده مورد نظر بصورت شفاهی اعلام شود و در صورت نیاز پیش فاکتور فنی  ومالی ارسال گردد.

  باتشکر از پیام شما

  • مدیر سایت
  • دوشنبه 10 مرداد 1401 - 16:05
  • 0
  • 0

  سلام علیکم

  بابخش فروش تماس بگیرید تا قیمت برج خنک کننده مورد نظر بصورت شفاهی اعلام شود و در صورت نیاز پیش فاکتور فنی  ومالی ارسال گردد.

  باتشکر از پیام شما

  • علیرام محمدزاده
  • جمعه 15 بهمن 1400 - 12:11
  • 0
  • 0
  سلام مهندس عزیز. این صفحه و صفحه مربوط به پکینگ برج خنک کننده رو مطالعه کردم. عالی بود. یه برج خنک کننده فایبرگلاس 100 تن مدور داریم بهرته پکینگ فیلم استفاده کنیم یا نت اسپلش . به لحاظ راندمان کدوم برای برج ما جوابگو خواهد بود. ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید.
  • مدیر سایت
  • شنبه 16 بهمن 1400 - 10:11
  • 0
  • 0

  سلام جناب محمدزاده

  همان طور که در قسمت توضیحات تکمیلی محصولات و در چند مقاله عنوان شده بود راندمان پکینگ ها ی فیلم نسبت به پکینگ های اسپلش بیشتر می باشد. ولی در صورت نیاز به اسید شوی پیکنگ ها و بالا بودن دمای آب ورودی به کولینگ تاور می توانیداز پکینگ نت اپلش ( با متریال پلی پروپیلن  pp) استفاده نمایید.

  جهت راهنمایی بیشتر و اطلاع از قیمت و دریافت پیش فاکتور با مدیر فروش تماس داشته باشید 09194201355

  • پویا سازه شرق
  • پنجشنبه 14 بهمن 1400 - 16:11
  • 0
  • 0
  سلام و خسته نباشید عرض میکنم مطالب سایت رو مطاله کرد و عالی بود فقط اگر امکان داره به آدرس ایمیل من چند تا منبع مقالات خارجی رو معرفی کنید نیاز دارم. در ضمن ما یک کولینگ تاور داریم که پکینگ های چوبی داره که خیلی کهنه شده پیشنهاد شما چیه میشه راهنمایی کنید. ممنونم
  • مدیر سایت
  • شنبه 16 بهمن 1400 - 10:11
  • 0
  • 0

  سلام روز بخیر لطف دارید شما.

  آدرس 2 سایت معتبر برای شما ارسال شد به همراه فایل پی دی اف مشخصات انواع پکینگ ها.

  در ارتباط با تعویض پرکن های چوبی باید مشخصات کامل تری ارسال بفرمایید تا پیشنهاد دقیق تر خدمت شما ارائه شود از طریق واتساب ابعاد و مشخصات برج را  ارسال نمایید 09194201355

  ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه