پرفروش ترین ها
محبوب ترین ها

هواکش آکسیال | فن اکسیال صنعتی Axial fan exhaust

برای ایجاد محیط مناسب برای کار و زندگی نیاز داریم هوای اطرافمان را بطور منظم ومدام تهویه نماییم. بهترین راه حل برای این موضوع استفاده از انواع فن های محوری یا همان هواکش اکسیال می باشد. این نوع از فنها در طیف وسیعی طراحی و تولید می شوند و بطور کلی در دو نوع هواکش اکسیال صنعتی و هواکش خانگی قابل دسته بندی هستند. هواکش های خانگی معمولا در سایزهای کوچک تر و با میزان صدای کم و البته قدرت جابجای کمتری از هوا ساخته میشوند. در مقابل هواکش های صنعتی که دارای ساختاری مقاوم از جنس فلز یا پلاستیک فشرده هستند قدرت جابجای حجم های بالای از هوای آلوده را دارند و می توان با استفاده از این نوع فن ها می توان آلودگی های ایجاد شده از فرآیند روزانه سالن های بزرگ تولید و کارخانجات را به راحتی تخلیه نمود.  با تخلیه هوای آلوده و تزریق هوای تازه از طریق فن های فشار مثبت می توان محیطی مناسب برای عملکرد تجهیزات و کارکنان فراهم نمود. هواکش های محوری کاربرد و مزایای بسیاری دارند که در ادامه در بخش توضیحات تکمیلی بیشتر در مورد ساختار و انواع مختلف این هواکش ها صحبت خواهیم کرد.

مدلهای دیگر کالا:
۰ تومان
۰ تومان
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • هواکش آکسیال (به انگلیسی : Axial ventilator) 

  همانطور که اشاره شد هواکشهای اکسیال را می توان در دو دسته کلی تقسیم کرد هواکش های خانگی و هواکش های اکسیال صنعتی که در زیر توضیح داده می شوند.

  هواکش خانگی (Home ventilator) :

  همانطور که از نام این نوع هواکش مشخص می باشد کاربرد آن در ساختمانهای مسکونی و تجاری می باشد. در چنین مکانهای نیاز است که در کنار تهویه و تعویض هوا توسط هواکش آکسیال ، آلودگی صوتی نیز به حداقل برسد. یعنی هواکش بی صدا باشد یا حداقل ، صدای کمی تولید کند تا موجب اذیت و آزار افراد حاضر در محل نشود.به همین خاطر هواکش های خانگی معمولا دارای پروانه و قاب پلاستیکی هستند که این متریال در کنار کاهش صدا و وزن کم موجب می شود از این هواکش ها به راحتی در محیط های مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی استفاده شوند و هیچ گونه آسیبی بابت رطوبت محیط نبینند.
  هواکش های اکسیال خانگی دارای مصرف برق کمی هستند و با توجه به تنوع و ابعاد متنوع می توان در قسمتهای مختلف ساختمان جهت تخلیه هوا و بوی بد از آنها بهره برد معمولا سایز های این هواکش ها از قطر 10 سانت تا 40 سانت می باشد. یکی از برند های معروف در این زمینه شرکت دمنده می باشد که نمونه از تولیدات این شرکت را در تصویر زیر مشاهده میکیند.


  هواکش صنعتی (Industrial ventilator) :

  همانطور که عنوان شد هواکش اکسیال صنعتی یکی از اساسی ترین نیاز ها و ملزومات مکانهای صنعتی و کارگاههای تولیدی می باشد. معمولا در اکثر مکانهای صنعتی به خاطر وجود ماشین آلات و تجهیزات صنعتی آلودگی هوا ، گازهای سمی ، دود وگرد وغبار ایجاد میشود به همین خاطر تخلیه هوای آلوده و جایگزینی هوای تازه امری ضروری می باشد. هواکش های صنعتی بهترین گرینه برای این امر می باشند این تجهیزات از طریق نصب برروی دیوار یا سقف و با چرخش پروانه هوا را در راستای محور مکش کرده و از سمت دیگر تخلیه میکند.
  هواکش آکسیال صنعتی دارایی بدنه و قاب فلزی و پروانه های فولادی ، گالوانیزه و آلومینیم می باشد که دارای مقاومت بالای هستند. قطر تقریبی این هواکشها از 20 سانت تا 120 سانت می باشد که با توجه به ابعاد و قطر پروانه موتورهای مناسب بر روی دستگاه جهت چرخش پروانه تعبیه میشود.
  الکتروموتورهای هواکش صنعتی به دو صورت تک فاز و سه فاز قابل ارائه می باشد. نحوه اتصال الکتروموتور به پروانه بصورت دایرکت درایو یا کوبل مستقیم (Direct coupling) و فولی تسمه اتصال غیر مستقیم هست. که در قطر های بالاتر از 100 سانت و مواردی که نیاز است از موتور در مقابل گرما و انفجار جلوگیری شود از سیستم غیر مستقیم و فولی و تسمه استفاده میگردد.

  دیگر کاربرد های هواکش اکسیال صنعتی :

  فن های صنعتی که به آن اگزاست فن اکسیال نیز اطلاق می شود به غیر از تخلیه هوای سالن های تولید و کارگاههایی صنعتی در زمینه های مختلف بر روی تجهیزاتی مانند چیلر هوا خنک ، کندانسورها، اواپراتور، برج خنک کننده، تونل های باد و ...مورد استفاده قرار می گیرد. البته از فن های اکسیال در گلخانه ها و سالن های مرغداری و پروش پرندگان نیز بطور گسترده استفاده میشود. معمولا فن های مرغداری و هواکش گلخانه در سایزهای پروانه 100 و 140 سانت تولید میشود و در هر سالن تعدای از این هواکش ها بطور منظم برروی بدنه سوله نصب می شود تا تهویه مناسبی را ایجاد کنند.

  میزان مکش هواکش اکسیال به چه مواردی بستگی دارد؟
  1-قطر پروانه یکی از اصلی ترین موارد در مقدار هوادهی یک هواکش آکسیال می باشد.
  2-تعداد پره ها و عرض هر پره نیز در میزلن هوادهی موثر است هرجه تعداد پروانه بیشتر باشد حجم هوای بالاتر مکش می شود. البته با توجه به عرض تیغه ها تعداد محدودی پره میتواند در یک هواکش قرار گیرد.
  3-سرعت گردش پروانه که معمولا در دورهای 2800دور ، 1400دور و 900دوردر دقیقه میباشد. حجم وفشار های مختلفی را ایجاد میکند و قاعدتا پروانه هواکش هرچه سرعت چرخش بالاتری داشته باشد هوادهی بیشتری خواهد داشت .
  4-زاویه پروانه نیز در میزان هوادهی موثر می باشد و البته شکل ظاهری تیغه های هواکش.
  5- توان و قدرت الکتروموتور و نحوه اتصال به پروانه
  6-ارتفاع محل نصب فن از سطح دریا که ارتباط مستقیم با چگالی و غلظت هوا دارد.


  اجزایی تشکیل دهنده  اگزاست فن اکسیال :

  هاب یا فلنچ : قسمت میانی و مرکزی هواکش می باشد که از یک طرف تیغه ها به آن متصل می شوند و از مرکز هاب که به آن نافی نیز میگویند شافت الکتروموتور به پروانه متصل میگردد. بطور معمول جنس هاب از چدن نشکن یا آلومینیم می باشد.
  تیغه یا پره : قسمتی اصلی که وظیفه به جریان درآوردن هوا را به عهده داردو معمولا بصورت ایرودینامیکی ایرفویل طراحی می شوند. جنس آن از انواع فلز(آلومینیم ، استیل ،فولاد) یا پلاستیک فشرده ( پلی آمید) می باشد.
  قاب و پایه : بدنه اصلی و نگهدارنده موتور و پروانه می باشد که از کلیه قطعات برروی آن سوار میشوند و به کمک قاب اگزاست فن اکسیال صنعتی می توان آن را را بر روی دیوار یا تجهیز مور نظر نصب کرد.
  الکتروموتور : قسمتی از هواکش صنعتی که وظیفه انتقال قدرت و به حرکت درآورن پروانه را به عهده دارد. همانطور که عنوان شد این انتقال قدرت از موتور به پروانه به دو صورت کوبل مستقیم و فولی تسمه انجام میگردد. 
  توری یا دمپر : در واقع برای محافظت از پروانه و تیغه های هواکش و جهت ورود اجسام بزرگ بر روی قاب نصب میشود. البته دمپر به غیر از محافظت از پروانه باعث هدایت هوای خروجی یا وردی نیز میشود. 

  قیمت هواکش آکسیال :

  قیمت هواکش های صنعتی و خانکی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد از جمله موارد اصلی که در قیمت گذاری یک هواکش موثر است متریال مورد استفاده در ساخت قاب و پروانه هواکش آکسیال می باشد. مورد دیگری که که در قیمت هواکش آکسیال نقش دارد نوع و توان موتور می باشد معمولا هواکشهای که از موتور اکسترنال استفاده میکنند قیمت کمتری از هواکش های صنعتی با موتور های صنعتی و قوی دارند. در قیمت گذاری برند و کشور سازنده نیز بسیار مهم است بطور مثال هواکشهای آلمانی و ترک که در بازار هستند قیمت دوبرابری نسبت به نمونه های مشابه داخلی دارند.
  اگر بخواهیم حدود قیمت هواکش های خانگی را عنوان کنیم می توان گفت از قیمت 100 هزار تومان تا 1.800.000تومان متغیر است. قیمت هواکش های صنعتی با توجه به ابعاد و توان موتور قیمتهای مختلفی دارند  که از حدود 1.500.000 تومان شروع شده و رو به بالا می رود.

   

 • مشخصات ظاهری
  رنگ بدنه
  سفارشی
  جنس بدنه
  گالوانیزه
  کشور سازنده
  ایران
  • احمد اسماعیلی
  • یکشنبه 10 بهمن 1400 - 15:11
  • 0
  • 0
  سلام من یک کارگاه 300 متری دارم برای تهویه وتخلیه هوا می تونم از این مدل هواکش استفاده کنم؟ چندتا از این هواکش ها برای فضای ما مناسبه ؟
  • مدیر سایت
  • دوشنبه 11 بهمن 1400 - 17:11
  • 0
  • 0

  سلام جناب اسماعیلی

  بله هواکش های آکسیال برای تخلیه هوای سالن های بزرگ بسیار مناسب هستند. این هواکش ها هم بصورت موتور صنعتی موجود هست و هم بصورت موتور اکسترنال که قیمت نسبتا پایین تری دارند.

  اگر ارتفاع سقف شما 3 متر باشد سه دستگاه هواکش 60*60 با پروانه آلومینیمی می تواند انتخاب خوبی برای تهویه کارگاه شما باشد. البته پیشنهاد می کنیم حتما با کارشناس فنی شرکت تماس بگیرید تا دقیق تر شما رو راهنمایی کنند.

  شماره مستقیم بخش فنی 09194201355

  ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه