جدیدترین ها
محبوب ترین ها
پربازدیدترین ها

فن برج خنک کننده

فن برج خنک کننده (cooling tower fan): سیستم هوارسانی یا هوادهی در برج خنک کننده از قسمت های مهم در این دستگاه محسوب می شود. فن برج خنک کننده یا پروانه برج خنک کن یکی از اجزای کولینگ تاور به شمار می آید که برای ایجاد جریان هوا درون پکینگ های برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه از لحاظ ظاهری و نحوه ساخت، در دو مدل پروانه سانتریفیوژ( فن گریز از مرکز) و پروانه آکسیال( فن محوری) دسته بندی می شود. همچنین فن برج خنک کننده از لحاظ متریال مورد استفاده در تولید، به سه دسته کلی تقسیم می شود. که عموما در ساخت پروانه برج خنک کننده از فایبر گلاس، بلید آلومینیمی و پلی آمید فوق سبک استفاده می شود.
فن برج خنک کننده از طریق اتصال مستقیم یا غیر مستقیم به دینام به گردش در می آید و از طریق چرخش پروانه با سرعت معین موجب ایجاد جریان هوا درون کولینگ تاور می شود. درواقع پروانه برج خنک کننده موجب ورود هوای تازه به داخل برج و خروج هوای گرم از دهانه برج می شود. به واسطه جریان همین هوای تازه درون برج، تبادل حرارت بین آب و هوای ورودی صورت می پذیرد و آب خنک شده به سمت مخزن برج رفته و هوای گرم شده از دهانه خروجی کولینگ تاور به فضای باز منتقل می شود.

مدلهای دیگر کالا:
 • توضیحات تکمیلی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • انواع فن برج خنک کننده کدامند؟

  همانطور که در بالا عنوان شد فن کولینگ تاور یا پروانه برج خنک کننده به دو  شکل کلی تولید می شوند. فن اکسیال و فن سانتریفیوژ، که در زیر به اختصار در مورد خصوصیات و انواع فن های برج خنک کننده توضیحاتی داده خواهد شد.

  1-فن اکسیال یا محوری (axial fan)

  فن محوری برج خنک کننده از تعدادی تیغه یک اندازه تشکیل شده است که با زاویه مشخص به مرکز فن (هاب)متصل میگردند. این اتصال از طریق دستگ ها به هاب پروانه صورت می گیرد.فن اکسیال برج خنک کننده از طریق چرخش تیغه ها حول یک محور و در یک جهت موجب ایجاد یک جریان مکش مکانیکی در هوا می شود و از همین طریق حجم مشخص از هوا را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می کند. فن های محوری در دهانه برج های جریان مخالف نصب می شوند و از طریق ایجاد اختلاف فشار مناسب موجب مکش هوا از قسمت لوورها(دریچه ورودی هوا) به داخل برج خنک کننده می شوند. این نوع پروانه ها علاوه بر برج های خنک کن در تجهیزاتی دیگر مانند کندانسورها، ایرکولر، چیلر هوا خنک، جت فن ها و... نیز مورد استفاده قرار می گیرند.


  انواع فن محوری برج خنک کننده از لحاظ متریال بکار رفته در ساخت :
  سیستم هوارسانی یا همان فن برج خنک کننده محوری با توجه به ابعاد و شرایط کاری از چند نوع مواد اولیه مختلف قابل طراحی و ساخت می باشد.
  •    فن با پره فایبر گلاس FRP
  •    فن با تیغه آلومینیمیAL
  •    فن با پره های پلی آمید PLE

  فن فایبر گلاس برج خنک کننده:

  فن محوری فایبر گلاس که بصورت ایرفویل و مشابه طرح کافیمکوی ایتالیا ساخته می شود از بهترین مواردی می باشد که در انواع کولینگ تاور می تواند استفاده شود. بخاطر شرایط مرطوب و گاها اسیدی در قسمت خروجی هوا کولینگ تاور، استفاده از پروانه فایبرگلاس بسیار مناسب می باشد. به علت استفاده از رزین ایزوفتالیک و الیاف درجه یک در ساخت قطعات و تیغه های فن برج خنک کننده، این نوع پروانه ها از مقاومت بالای برخوردار هستند. دلیل دیگر برای استفاده از پروانه های فایبرگلاس در برج خنک کننده، استفاده از دو لایه ژلکت جهت مقاوم سازی تیغه های فن می باشد.ژلکت نوعی رزین غلیظ می‌باشد که سبب تشکیل یک لایه پوشش ضخیم و مقاوم بر جداره بیرونی پروانه کولینگ تاور می‌شود. پره فن های فایبر گلاس کولینگ تاور بصورت 4 ،5 و 6  عددی تولید می شوند و قابلیت تولید از قطر 100 تا 900 سانتی متر را دارد.
  قیمت فن فایبرگلاس برج خنک کننده در بین این چند مدل، با توجه به کیفیت و مشخصاتی که دارد توجیه بیشتری دارد و در خیلی از برجهای خنک کننده صنعتی و کولینگ تاور های چیلر در ساختمانهای مسکونی از همین پروانه می توان استفاده نمود.

  فن آلومینیمی برج خنک کننده :

  یکی از نمونه های قدیمی و پرکاربرد، فن های فلزی هستند که در برج های خنک کننده قدیمی بطور معمول از این نوع پروانه های برای سیستم هوادهی در کولینگ تاور ها استفاده می شد. فن فلزی برج خنک کننده از متریال آلومینیم یا گالوانیزه می باشد. متریال بکار رفته در ساخت تیغه های فن برج در این مدل بطور کامل از آلیاژ آلومینیوم (aluminum alloy) می‌باشد. پروانه های آلومینیمی برج خنک کننده نیز به صورت مقطع ایرفویل (airfoil) طراحی می شوند که قابلیت جابجای حجم زیادی از هوا را دارا می باشد. مقاومت فزیکی بالا و تحمل این نوع پره ها در شرایط مرطوب و اسیدی، موجب شده که در خیلی از کاربری های صنعتی و در اکثر نیروگاهها و پتروشیمی ها از این نوع پروانه برای سیستم هوادهی کولینگ تاور استفاده نمایند.
  پروانه آلومینیمی برج خنک کننده بصورت 4 ،5 و 6 پره تولید می شوند. که معمولا بلید های 6 متری در ابعاد مورد نیاز برش خورده و بعد از نصب دستک های فولادی یا استیل، بر روی هاب پروانه که متناسب با وزن و قطره پروانه ساخته شده است نصب و مونتاژ می گردند. تیغه های آلومینیمی دارای عرض 27 سانتی متری می باشند که در زاویه 15 درجه بر روی هاب  تنظیم و نصب می شوند. باید بدانید که کاهش زاویه فن آلومینیمی کولینگ تاور موجب افت فشار و البته کمتر شدن حجم هوادهی می شود و در مقابل اگر زاویه پره ها بیش از حد زیاد شود موجب لرزش و شکنندگی تیغه می شوند.
  قیمت فن برج خنک کننده با متریال آلومینیم از دیگر نمونه های آن بالاتر می باشد و این مسئله به علت نوع جنس بکار رفته در ساخت تیغه های فن می باشد.البته مواردی دیگر از قبیل مراحل ساخت و بالانس پروانه آلومینیم برج خنک کن نیز می تواند در قیمت پروانه های محوری کولینگ تاور موثر باشد.

  فن پلی آمید برج خنک کننده :

  در برجهای خنک کننده با ظرفیت کمتر از 100 تن که قطر پروانه آنها بین 60 تا 120سانتی متر است و اتصال موتور بصورت دایرکت درایو می باشد. از پروانه های پلی آمید استفاده می گردد. فن پلی آمید برج خنک کننده که بنام پروانه مولتی وینگ نیز شناخته می شود از وزن سبک و مقاومت نسبتا بالای برخوردار است. تیغه این نوع از فن های کولینگ تاور بصورت 5 تا 9 پره طراحی و تولید می شوند. هاب نگهدارنده تیغه ها از جنس پلاستیک یا آلومینیم بوده و نافی وسط که شافت موتور درون آن قرار میگیرد از جنس چدن یا آلومینیم می باشد.استفاده از فن های پلی آمید در قطرهای بالا توصیه نمی شود چون دچار لرزش می شوند.
  قیمت فن های پلی آمید مولتی وینگ نسبت به نمونه های مشابه پایین تر می باشد. ولی در صورتی که همین مدل پروانه های کولینگ تاور از مواد درجه یک تهیه شوند و به طور استاندارد مونتاژ شوند به راحتی چند سالی را بدون مشکل در سیستم هوادهی برج خنک کننده شما کار خواهند نمود. تیغه های فن برج خنک کننده مدل مولتی وینگ با زاویه 15تا 18 تنظیم می شود و تیغه های آن از متریال پلیمری فوق سبک پلی آمید (PE) ساخته می شوند. لازم به ذکر است که فن های مولتی وینگ کولینک تاور در تیپ super low noise یا بسیار کم صدا محسوب خواهند شد که شدت صدای آنها نهایتا 70 دسیبل می باشد.

  مزایای فن محوری برج خنک کن :

  دسیبل صدای کم به علت مقاطع ایرودینامیکی پره
  تنوع در جنس، تعداد پرها و ابعاد پرها ی فن
  راندمان بالا و هوادهی مناسب برای تبادل حرارت 
  قابلیت اتصال بصورت مستقیم، گیربکسی و فولی تسمه
  مصرف برق پایین به علت استفاده از موتور ها توان کم 
  سهولت در تعمیر و نگهداری و هزینه تعویض کمتر نسبت به فن های سانتریفیوز
  حداقل لرزش در حالت گردش به دلیل کاهش شدید نیروی دراگ و مقاومت پسا
  قابلیت نصب بصورت عمودی و افقی در انواع برج خنک کننده کراس فلو و کانتر فلو

  برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع فن و اگزاست فن سانتریفیوژ کلیک نمایید<<< اگزاست فن >>>

  2-فن سانتریفیوژ (centrifuge fan)

  این نوع از پروانه های در برج های خنک کننده گالوانیزه یا فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. باید بدانید که فن های سانتریفوژ بطور کلی دارای دو نوع طراحی تیغه می باشند که بصورت بکوارد و فوروارد طراحی می شوند. در کولینگ تاور گالوانیزه از فن های سانتریفیوژ دبل فوروراد برای تزریق هوای تازه به درون کولینگ تاور استفاده می شود. دلایلی که موجب شد کمتر از این نوع پروانه در برج خنک کننده استفاده شود مصرف برق زیاد، صدای زیاد، راندمان پایین و هزینه ساخت بالا و البته هزینه تعمیرات بالای این نوع پروانه می باشد. البته هنوز هم برج های خنک کننده گالوانیزه که در ظرفیت های بالا تولید می شوند از همین نوع پروانه های برای هوادهی استفاده می کنند. اتصال موتور به پروانه برج خنک کننده گالوانیزه بصورت قولی تسمه( غیر مستقیم) می باشد. قطر پروانه مورد استفاده در فن کولینگ تاور گالوانیزه از 30 تا 80 سانتی متر می باشد. در هر برج خنک کننده با توجه به تناژ آن دستگاه، بین 2 تا 4 عدد فن سانتریفیوژ حلزونی نصب می گردد.
  فن سانتریفیوژ برج خنک کننده گالوانیزه از قسمت های مختلفی تشکیل شده که شامل : شاسی، حلزونی، پروانه، یاتاقان، میل ترانس، تسمه، موتور و فولی ها می شود. به علت بالا بودن قیمت فن سانتریفوژ در زمان تعمیرات و سرویس فقط قطعات معیوب و پروانه فن تعویض میگردند. یعنی هر چند سال یک بار به علت شرایط مرطوب، موجب خرابی تیغه های پروانه و آمبالانس می شود. در چنین مواردی با دادن قطر پروانه، ارتفاع بالک ها و سایز شافت می توان از تولید گنندگان پروانه برج خنک کننده قطعه جدید را تهیه و تعویض نمود. البته در مواردی نیز بعد گذشت چند سال و مستهلک شدن کامل فن حلزونی برج خنک کنننده، لازم است کل سیستم هوارسانی را تعویض نماییم. که در چنین مواقعی علاوه بر سایز پروانه باید ابعاد شاسی، دهانه خروجی فن و... را بطور کامل به سازنده فن کولینگ تاور اطلاع دهیم. در تصویر زیر نمونه های از فن سانتریفیوژ دبل فوروارد را مشاهده میکنید که برای دو دستگاه کولینگ تاور گالوانیزه ساخته شده است. شرکت آذین تهویه قادر است انواع قطعات کولینگ تاور را طبق سفارش شما در کمترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تولید نماید.

  جهت چرخش فن برج خنک کننده باید چگونه باشد؟

  در زمان استارت فن برج خنک کننده دقت داشته باشید که جهت چرخش فن برج خنک کننده بطور صحیح نصب شده باشد. معمولا در برجهای خنک کننده فایبرگلاس که جریان مخالف هستند فن بصورت مکنده می باشد. یعنی باید جهت چرخش فن به گونه ای باشد که هوا را از قسمت پایین برج خنک کن ( لوور ها )مکش نماید و از دهانه برج خارج نماید.پس در زمان سربندی موتور دقت نمایید تا جهت چپ گرد یا راست گرد بودن را به گونه ای تنظیم نمایید که فن محوری در حالت مکشی شروع به کار نمایید.
  البته جهت گردش فن کولینگ تاور در برجهای جریان متقاطع می تواند به صورت مکشی یا دهشی باشد. در این برج ها فن در قسمت دیواره برج و بصورت عمودی نصب می شود.

 • مشخصات ظاهری
  ابعاد
  سفارشی
  جنس بدنه
  فایبر گلاس (الیاف ترکیبی)
  رنگ بدنه
  مشکی
  کشور سازنده
  ایران
  • کیوانی-سیمان کلات
  • سه شنبه 09 اسفند 1401 - 16:12
  • 0
  • 0
  سلام سپاس بابت معرفی کامل انواع فن برج خنک کننده. یک سوال داشتم ما یک فن محوری 280سانتی-جنس آلومینیم داریم. 4 پره دارد. ایا می توانیم با پروانه فایبر گلاس تعویض کنیم و تعداد تیغه ها را 5 عدد نماییم.
  • مدیر سایت
  • پنجشنبه 11 اسفند 1401 - 11:12
  • 0
  • 0

  روز بخیر جناب کیوانی

  بله فن کولینگ تاور با متریال فایبر گلاس قابلیت تولید بصورت 4-5 و6 پره را دارد.

  پیش فاکتور فنی و قیمت محصول برای شما ارسال میگردد.

  ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  پیغام:
  کد مقابل را وارد کنید ...
محصولات مشابه